NAČÍTAVAM

Type to search

MAGAZÍN Slovensko Správy ZDRAVIE

Hygienici odhalili nebezpečné výrobky, upozorňujú na očné tiene s olovom aj sérum na riasy

Sita
Share

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ide o očné tiene a sérum na riasy.

V očnom tieni sa nachádza olovo

Ako agentúru SITA informovala Daša Račková z komunikačného referátu ÚVZ, výrobky nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Slovenskej republike a v Litve.

V očnom tieni Professional Mineral 12-color Matte Eyeshadow značky ANYLADY, ktorého krajina pôvodu je Čína, sa nachádza olovo (507 mg. kg -1).

Nebezpečné sérum na riasy

Druhým nebezpečným výrobkom je sérum na riasy Bimatoprost ophthalmic solution Careprost, značky Careprost®, krajinou pôvodu je India.

PODPORTE združenie Akčné ženy a podnikanie žien na SlovenskuVýrobok obsahuje farmakologicky aktívnu zložku – Bimatoprost. Môže tak vyvolať svrbenie, opuchnutie, zápal očných viečok, bolesť očí alebo alergickú reakciu,” vysvetlil hlavný hygienik Ján Mikas.

Oba výrobky nie sú bezpečné, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch. Mikas upozornil, že je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike.

Prečítajte si aj náš článok o tom, ktorým nebezpečným látkam sa v kozmetike radšej vyhnúť

Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Hygienici odhalili nebezpečné výrobky, upozorňujú na očné tiene s olovom aj sérum na riasy © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X