Foto: Kanadská pocta bratom Šťastným. Peter, Marián a Anton majú v Québecu svoje súsošie

9.8.2019 (Webnoviny.sk) – Slovenská bratská trojica Peter, Marián a Anton Šťastní v osemdesiatych rokoch minulého storočia hokejovo opantala kanadský Québec. V tomto meste na pôsobenie slovenského tria v klube Québec Nordiques nezabudli, od štvrtka dokonca majú aj svoje súsošie s názvom “Dotknúť sa cieľa”.

Súsošie na námestí Jeana Béliveaua

Nachádza sa na miestnom námestí Jeana Béliveaua. Obyvatelia mesta v hlasovaní rozhodli, že chcú, aby týmto dielom zvečnili Petra Šťastného. Na jeho žiadosť však umelci autorov Pierre Brassard a Marie-Pier Lebeauová dopracovali aj jeho dvoch bratov. Peter Šťastný je s 1048 bodmi najproduktívnejší hráč histórie Nordiques.

“Slováci boli vždy hrdí na to, čo v hokejovom svete dokázali bratia Marián, Peter a Anton Šťastní. Toto krásne gesto je symbolickým ocenením toho, čo priniesli klubu Quebec Nordiques a jeho fanúšikom. Mám z toho radosť a úprimne všetkým trom bratom a ich rodinám blahoželám,“ uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prostredníctvom tlačovej správy rezortu.

Na ceremoniáli aj veľvyslanec Vít Koziak

Bratia Šťastní sa vo štvrtok dočkali slov vďaky z rôznych smerov – od zástupcov mesta, predstaviteľov kultúrneho života v regióne až po športové osobnosti.

Na ceremoniáli nechýbal veľvyslanec SR v Kanade Vít Koziak. “Som presvedčený, že súsošie bude oslavou skvelej hokejovej kariéry legendárneho tria ako aj symbolom priateľstva medzi provinciou Québec, Kanadou a Slovenskom,“ poznamenal Koziak.

Peter Šťastný hral za Nordiques v rokoch 1980 – 1990, o dva roky mladší Anton skončil v klube o rok skôr a o štyri roky starší Marián v Québecu pôsobil v rokoch 1981 až 1986. Klub sa v deväťdesiatych rokoch minulého storočia presťahoval do amerického Colorado a premenovali ho na Avalanche. S týmto názvom hrá dodnes.

Viac k témam: NHL
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Kanadská pocta bratom Šťastným. Peter, Marián a Anton majú v Québecu svoje súsošie © SITA Všetky práva vyhradené.