Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

Cyklistika ŠPORT

Foto: Peter Sagan skončil mimo pódia a neobhájil titul, majstrom Slovenska je jeho brat Juraj

Zdieľať

30.6.2019 (Webnoviny.sk) – Juraj Sagan sa stal po tretí raz v kariére majstrom Slovenska v cestnej cyklistike. Jazdec tímu Bora-Hansgrohe ťažil z úspešného úniku ešte v prvej polovici trate.

Tridsaťročný pretekár zo Žiliny nadviazal na svoje víťazstvá z rokov 2016, 2017 a ďalších dvanásť mesiacov bude nosiť slovenskú trikolóru na drese. Celkovým víťazom spoločného šampionátu Česka a Slovenska sa stal František Sisr z tímu Elkov-Author.

Dominancia bratov Saganovcov na národnom šampionáte Slovenska pokračuje už deviatu sezónu po sebe. Okrem troch triumfov Juraja má na konte šesť titulov mladší Peter, ktorý sa už o šesť dní predstaví na 106. ročníku Tour de France (6.-28. júla).

Trojnásobný majster sveta skončil celkovo na 15. mieste a štvrtý v rámci slovenského šampionátu. Stupne víťazov v slovenskej časti majstrovstiev doplnili Erik Baška (Bora-Hansgrohe) a Patrik Tybor (Dukla Banská Bystrica).

Majstrovstvá Slovenska a Česka v cestnej cyklistike

Trnava

MSR a ČR – muži – preteky s hromadným štartom (Trnava, 187 km): 1. František Sisr (Elkov-Author) 4:08:31 min, 2. Tomáš Kalojíros (Sparta Praha), 3. Petr Vakoč (Deceuninck – Quick-Step)… 6. Juraj Sagan (Bora-Hansgrohe) – všetci rovnaký čas.

Úvodná časť pretekov bola v znamení súboja o vytvorenie úniku. Výrazný podiel na tom mala dvojica stúpaní, situovaná na veľkom okruhu merajúcom takmer 64 kilometrov. Napokon sa po druhom kopci vytvorila sedemčlenná unikajúca skupina, v ktorej slovenské farby hájil iba Juraj Sagan z tímu Bora-Hansgrohe. Ešte predtým boli aktívni aj Baška s Martinom Haringom, ale tí boli rýchlo dostihnutí pelotónom.

Približne 100 kilometrov pred cieľom predstavovala strata pelotónu tri minúty, pričom na sťahovaní manka sa podieľali najmä pretekári slovenského tímu Dukla Banská Bystrica. Z hľadiska počtu pretekárov bol najsilnejším tímom Elkov Author, ktorý mal vpredu dvojnásobné zastúpenie. Najzvučnejším českým menom v úniku bol Petr Vakoč, pôsobiaci v elitnom tíme World Tour Deceuninck – Quick-Step.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Spoločné majstrovstvá Slovenska a Česka v cyklistike

Tempo pelotónu rozprúdil až samostatný nástup Zdeňka Štybara a následné rozdelenie hlavnej skupiny vplyvom vetra či aktivity tímu Elkov Author. Náskok vedúcej skupiny klesol, na niekoľko kilometrov sa skresalo zloženie úniku na troch mužov, ale potom sa všetko vrátilo do starých koľají. Stíhajúca skupina s Petrom Saganom zvoľnila tempo a manko opäť narástlo k hranici trom minút.

Vo vedúcej skupine nezostal len Vojtěch Sedláček z tímu CC Etupes. Postupom času bolo zrejmé, že slovenským majstrom sa stane Juraj Sagan a český šampión vzíde z unikajúcej skupiny. O český titul ešte skúsil zabojovať časovkársky špecialista Josef Černý z tímu CCC, ale svoje manko už nedokázal zmazať.

V záverečnom okruhu bojovala o celkový titul sexteto pretekárov, ale na rovinatom profile neboli diváci v Trnave svedkami žiadneho výrazného nástupu. Cieľ bol situovaný na Hlbokej ulici, kde sa napokon aj finišovalo. Najrýchlejším pretekárom bol František Sisr z tímu Elkov-Author a získal titul českého majstra. Juraja Sagan skončil v celkovom poradí MČRaSR na šiestom mieste.

Viac k témam: spoločné majstrovstvá Slovenska a Česka v cestnej cyklistike
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Peter Sagan skončil mimo pódia a neobhájil titul, majstrom Slovenska je jeho brat Juraj © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechaj nám svoj komentár

X