Foto: Rekonštrukcia historickej kaviarne Propeler je takmer ukončená, sprístupnia ju verejnosti

Historickú kaviareň Propeler na Rázusovom nábreží v Bratislave bude môcť verejnosť využívať už pred začiatkom leta.

Ako informovala starostka mestskej časti Bratislava – Staré Mesto Zuzana Aufrichtová na utorkovom brífingu, v súčasnosti prebieha obstarávanie na vnútorné vybavenie kaviarne.

Mestská časť chce, aby kaviareň bola verejnosti prístupná na začiatku prázdnin. „Je to otázka možno dvoch, troch týždňov,“ priblížila.

Zverejnili novú grafiku

O rekonštrukcii Propeleru informovala Aufrichtová pred štyrmi mesiacmi. Podľa jej slov postup rekonštrukcie kontroloval Krajský pamiatkový úrad a Staré Mesto k nej pristúpilo zodpovedne.

Aj keď rekonštrukcia ešte nie je úplne do detailov dokončená, systém funkcionalistických hodnôt je v súlade s pôvodným projektom od profesora Emila Belluša,“ povedala šéfka staromestskej samosprávy.

V súvislosti s tým spomenula aj zverejnenie novej grafiky „Čierne diery“ s motívom Propeleru, ktorá by mala iniciovať ochranu pamiatkových objektov na Slovensku.

Starostka zároveň povedala, že mestská časť má záujem spraviť z Propelera kontaktné, turistické a informačné centrum, kde by turisti aj miestni získali informácie o aktivitách v Bratislave a Bratislavskom kraji.

Dodala, že Staré Mesto získalo od magistrátu pozemok pred Propelerom a mal by tak slúžiť aj ako miesto pre rôzne výstavy, trhy či diskusie. „Chceme tomuto miestu vrátiť pozitívnu atmosféru,“ uzavrela Aufrichtová.

Čítajte aj: Snažíme sa budovať silnú komunitu

História budovy siaha do 19. storočia

Propeler je funkcionalistická budova na brehu Dunaja z roku 1930, ktorú navrhol architekt Emil Belluš. Súvisí s históriou lodnej prepravy po Dunaji v hlavnom meste.

História bratislavského propelera siaha do 19. storočia. Podnikateľ Heinrich Hörnes začal v roku 1891 prevádzkovať tri lode, ktoré kyvadlovým spôsobom premávali medzi dunajskými brehmi.

Ľudia lode využívali hlavne na cestu za kaviarňami a kúpaliskom na petržalskom nábreží, neskôr sa rodiny plavili propelerom do lunaparku. Posledný propeler uviedli do prevádzky v roku 1978 pod menom Kamzík. Na svoju poslednú plavbu sa propeler vydal v roku 2003, linka bola stratová, preto ju zastavili.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Obnovená kaviareň Propeler na bratislavskom Rázusovom nábreží

Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Rekonštrukcia historickej kaviarne Propeler je takmer ukončená, sprístupnia ju verejnosti © SITA Všetky práva vyhradené.