Foto: Slovenské špeciálne jednotky predviedli ukážku nasadenia šéfovi vojenského výboru NATO

2.7.2019 (Webnoviny.sk) – Záchranu chránenej osoby z prepadnutého konvoja, protiútok proti jednotkám protivládnych síl a takisto likvidáciu sídla veliteľa týchto síl predviedli v utorok slovenské špeciálne vojenské jednotky v Bratislave predsedovi vojenského výboru NATO Stuartovi Peachovi.

Na ukážke nasadenia Síl pre špeciálne operácie vo vajnorských kasárňach sa predviedli aj vrtuľníky UH 60 Black Hawk, obrnené vozidlá, zapojilo sa tiež vojenské lietadlo L-39.

Náčelník Generálneho Štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko v tejto súvislosti pre médiá uviedol, že návšteva predsedu Výkonného výboru aliancie je spojená s konferenciou veliteľov našich ozbrojených síl, ktorá sa zaoberá aktuálnym bezpečnostným prostredím vo svete a aktuálnymi hrozbami.

Zameranie na hybridné hrozby

Rozvoj ozbrojených síl do budúcnosti musí byť podľa Zmeka zameraný na takzvané hybridné hrozby (kombinácia konvenčného vojenského, nekonvenčného a kybernetického ohrozenia, pozn. SITA).

Slovensko preto zriadilo práve Sily pre špeciálne operácie, ktoré podľa neho zahŕňajú napríklad 5. pluk špeciálneho určenia, ale aj iné komponenty ozbrojených síl.

Či už to budú jednotky, ktoré umožnia nasadenie špeciálnych síl, jednotky ktoré sú zamerané na civilno-vojenskú spoluprácu, na psychologické operácie, infooperácie alebo prvky kybernetickej obrany,“ povedal.

Ukázali spoluprácu rôznych zložiek

Spoluprácu rôznych zložiek podľa Zmeka ukázala práve utorková ukážka. „Je to taká kombinácia, že čo dokážeme v tomto smere urobiť,“ uviedol. Zmeko dodal, že naše špeciálne sily momentálne pôsobia aj v Afganistane, pričom v priebehu tohto roka sa naša prítomnosť v tejto krajine ešte posilní.

Letecký maršál Peach, ktorý je druhým najvyšším funkcionárom NATO po civilovi generálnom tajomníkovi Jensovi Stoltenbergovi, v utorok zdôraznil, že NATO je vďačné SR za prínos Slovenských ozbrojených síl v operáciách a misiách.

V dnešnom svete čelíme mnohým rizikám a hrozbám a žiadny národ im nemôže čeliť osamote,“ povedal s tým, že všetci Slováci by mali byť hrdí na ozbrojené sily pre ich profesionalitu a odhodlanie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Návšteva predsedu vojenského výboru NATO v Bratislave

Viac k témam: NATO, Ozbrojené sily SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Slovenské špeciálne jednotky predviedli ukážku nasadenia šéfovi vojenského výboru NATO © SITA Všetky práva vyhradené.