Foto: Vyše sedemsto tanečníkov karičky vytvorilo záznam do Knihy slovenských rekordov

14.7.2019 (Webnoviny.sk) – Do Knihy slovenských rekordov v týchto dňoch oficiálne zapísali siedmy ustanovujúci slovenský rekord, ktorý vznikol na začiatku leta na veľkom tancovaní Zemplínskej karičky s čardášom na košickej Hlavnej ulici.

Až 766 tanečníkov vytvorilo štrnásť sústredných/galaktických kruhov. V tlačovej správe o tom informovala vedúca koordinátorka podujatia Katarína Čániová.

Karička je unikát

„Za 21 rokov existencie knihy evidujeme viac premiérových rekordov v kategórii jednotlivcov. Avšak v prípade hromadných podujatí ide v prípade karičky o unikát, a to z viacerých hľadísk. U rovnakých organizátorov, v rovnakom odbore a pri jednom type tanca. Osobne sa mi toto veľmi podujatie veľmi páči pre jeho úžasný pozitívny náboj,” uviedol zakladateľ knihy rekordov Igor Svitok.

Spomínaný tanec každý rok otvára medzinárodný folklórny festival Cassovia Folkfest v Košiciach.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Tancovanie karičky v Košiciach (fotografie)

„Takmer trojmesačnú prípravu a potom veľké tancovanie v deň D vnímame spolu s účastníkmi ako životabudič. Typický zemplínsky kruhový tanec prichádzajú do Košíc zatancovať súbory a jednotlivci z čoraz väčšej diaľky,“ uviedla Čaniová.

Inšpirácia pre ďalších

Hromadné tancovanie karičky na Košickej Hlavnej ulici má dosah aj na ďalšie oblasti.

Inšpirovala k podobným podujatiam ďalšie mestá – Michalovce, Svidník či Prahu , ale aj k tvorbe akvarelov či prvých slovenských folklórnych mandál.

Karička odštartovala v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry v roku 2013 a odvtedy sa každý rok zapísala do knihy Slovenských rekordov.

Viac k témam: karička, Kniha slovenských rekordov, tanec
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Vyše sedemsto tanečníkov karičky vytvorilo záznam do Knihy slovenských rekordov © SITA Všetky práva vyhradené.