Domov Správy Generálny tajomník NATO vyzýva k okamžitému pokoju zbraní, je potrebné nájsť nenásilné...

Generálny tajomník NATO vyzýva k okamžitému pokoju zbraní, je potrebné nájsť nenásilné politické riešenie

7.10.2020 (Webnoviny.sk) – Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg vyzval všetky strany zúčastňujúce sa na konflikte o Náhorný Karabach, kde proti sebe stoja Arménsko a Azerbajdžan, k okamžitému pokoju zbraní. Vyjadril sa tak počas bezpečnostnej konferencie Globsec Forum 2020.

„Potrebujeme politický proces, aby sme našli politické, nenásilné, vyrokované riešenie,“ vyjadril sa Stoltenberg s tým, že jediná cesta k nemu vedie cez rokovania, pretože konflikt nemá vojenské riešenie.

Boje a obete

Svoje obavy súvisiace s eskaláciou napätia, bojmi a obeťami v oblasti vyslovil Stoltenberg aj počas tohtotýždňovej návštevy Turecka. To stojí v konflikte na strane Baku.

Najnovšia séria konfliktov medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach sa začala v nedeľu 27. septembra, pričom každá strana pripisuje zodpovednosť za ne tej druhej.

Kontrola nad oblasťou

Náhorný Karabach obývajú etnickí Arméni a Azerbajdžan stratil kontrolu nad oblasťou vo vojne začiatkom 90. rokov.

Táto enkláva však zostáva medzinárodne uznávaná ako súčasť Azerbajdžanu. Obe strany majú vysokú vojenskú prítomnosť pri demilitarizovanej zóne, ktorá región oddeľuje od zvyšku Azerbajdžanu.

Viac k témam: Globsec Forum 2020, konflikt, napätie, zbrane
Zdroj: Webnoviny.sk – Generálny tajomník NATO vyzýva k okamžitému pokoju zbraní, je potrebné nájsť nenásilné politické riešenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre

Exit mobile version