Giethoorn – „Holandské Benátky“ bez áut, hluku a smogu

0
Giethoorn – „Holandské Benátky“ bez áut, hluku a smogu

Ocitnúť sa v malebnej dedinke,  kde nie sú žiadne cesty plné áut a miestni nevedia, čo je to smog, je v dnešnej Európe skoro utopistickou predstavou. V Holandsku sa ale takýto zážitok dá okúsiť na vlastnej koži. Stačí navštíviť Giethoorn, lokalitu známu ako „Holandské Benátky“.

Populárna lokalita, kde zastal čas, sa nachádza niečo vyše hodinu jazdy od Amsterdamu. Tí, ktorí sem prichádzajú autom, však musia zaparkovať pred jej bránami. V Giethoorne im bude vozidlo zbytočné. „Holandské Benátky“ totiž nemajú vybudované žiadne cesty. Presúvať sa zákutiami takmer 3-tisícovej dedinky je možné iba peši alebo po vode.Foto: Pixabay

Plavebné kanály miesto ciest

Práve voda poslúžila ako hlavný „materiál na výstavbu infraštruktúry“ v Giethoorne. Tá je vybudovaná zo siete plavebných kanálov, ktoré nahrádzajú klasické cesty. Doprava po celej dedine je zabezpečená člnmi alebo malými loďkami s kapacitou do 8 ľudí. Jednotlivé vodné trasy vedú pomedzi domy obyvateľov, ktoré sa prestavali z pôvodných fariem, aj ku všetkým dôležitým objektom ako škola, pošta, kostol alebo obchod. Celá lokalita tak vyzerá ako „malé Benátky“ na holandský spôsob.

Vyše 170 drevených mostov

Plavba na loďkách nie je jediným spôsobom, ako sa presúvať po dedine. Ponad vodné trasy sa vybudovali desiatky drevených mostov, ktoré prepájajú trávnaté plochy okolo kanálov. Spolu je takýchto mostov v dedine viac ako 170. Vybudované boli pozdĺž celej vodnej trasy, ktorej celková dĺžka dosahuje zhruba 6500 metrov. Väčšina mostov prepája brehy pri hlavnej trase, ktorá je miestnymi nazývaná „gracht“. Zopár malých lávok sa však nájde aj na tzv. bočných vetvách, ktoré vedú k sídlam situovaným ďalej od hlavnej trasy.

Dedina, kde sa zastavil čas

Štýlové rodinné domčeky z lokálnych materiálov, plavebné trasy obklopené zeleňou a žiadny hluk spôsobovaný cestnou premávkou je tradičný obrázok Giethoornu, ktorý sa roky nemení. Takmer rovnako to tu vyzerá už od 18. storočia. Lokalita však bola osídlená už o pár stoviek rokov skôr. V 13. storočí sa sem dostali utečenci zo stredomorských regiónov, ktorí tu objavili ložiská rašeliny. Tá sa onedlho začala ťažiť vo veľkom, čo ovplyvnilo ďalšiu budúcnosť obce. Ťažba vytláčala na povrch stále viac vody a aby sa uľahčila preprava rašeliny, miestni mnísi vyhĺbili zhruba 1 meter hlboké kanály. Tie sa v Giethoorne zachovali dodnes.

Žiadny hluk, žiadny smog

Práve vďaka zachovaniu historickej podoby obce si Giethoorn naďalej udržiava štatút tichej a čistej lokality. Autá tu nejazdia, loďky sa plavia na tichý pohon a v dedine nie sú zriadené žiadne fabriky. Navyše, prostredie je plné živej zelene a nedotknutej prírody, kde ešte stále prevláda agrárny spôsob života. Miestni tak nažívajú úplne bez hluku a smogu, čo sa napriek rastúcemu dôrazu na ekológiu a ochranu životného prostredia okolitým holandským mestám nedarí.

Obľúbená dovolenková destinácia

Na tiché, čisté a pokojné prostredie, aké sa hocikde nenájde, sú zvedavé tisícky návštevníkov. Každý rok do Giethoornu prichádzajú ľudia z domáceho Holandska aj zo zahraničia. Mnohí z nich v dedine ostávajú niekoľko dní, aby v nej strávili dovolenku. Ubytovanie v niektorom z 3 hotelov stojí zhruba 100 € za noc, no ceny za 2-lôžkovú izbu sa môžu líšiť v závislosti od dĺžky pobytu alebo obdobia, kedy je pobyt rezervovaný.Foto: Pixabay

Dovolenkový pobyt v „Holandských Benátkach“ nie je len o prehliadke dediny a plavbe na prenajatej loďke. Malebná lokalita bez áut, hluku a smogu ponúka návštevníkom aj vstup do múzeí, v ktorých sú prezentované staré dopravné prostriedky aj minerály s drahými kameňmi. Nechýba ani agroturistika a prezentácia tradičného farmárskeho spôsobu života.

Zdroj foto na titulke: Pixabay

žiadne príspevky na zobrazenie