Domov Ekonomika Google zaplatí Francúzsku takmer miliardu eur, aby ukončil vyšetrovanie jeho daní

Google zaplatí Francúzsku takmer miliardu eur, aby ukončil vyšetrovanie jeho daní

12.9.2019 (Webnoviny.sk) – Internetová spoločnosť Google zaplatí francúzskym úradom takmer miliardu eur, aby ukončila niekoľko rokov trvajúce vyšetrovanie jej daní. Vyrovnanie zahŕňa pokutu vo výške 500 miliónov eur a dodatočné dane vo výške 465 miliónov eur.

Podľa Antonina Levyho, jedného z právnikov Googlu, toto vyrovnanie umožní spoločnosti „urovnať raz a navždy všetky tieto minulé spory“.

Google platí v európskych krajinách nízke dane

Spomínané vyrovnanie je však menej, ako suma, ktorú podľa francúzskych finančných úradov spoločnosť na daniach nevyplatila, píše spravodajský portál BBC. Podľa vyšetrovateľov spoločnosť dlžila na daniach zhruba 1,6 miliardy eur.

Vyšetrovanie odvádzania daní Googlu trvalo štyri roky a jeho súčasťou bola napríklad aj prehliadka v parížskom sídle spoločnosti v roku 2016. Francúzske úrady sa snažili stanoviť, či Google, ktorého európska centrála sídli v írskom Dubline, nepriznal niektoré zo svojich činností v krajine.

Internetový gigant platí vo väčšine európskych krajín nízke dane, pretože takmer všetky svoje tržby vykazuje v Írsku. To môže urobiť vďaka medzere v medzinárodnom daňovom práve. Tá však závisí od zamestnancov spoločnosti v Dubline, ktorí uzatvárajú všetky kúpne zmluvy, pripomína BBC.

Internetový gigant dostáva jednu pokutu za druhou

V marci dala Európska únia Googlu pokutu 1,5 miliardy eur pre zneužitie jej dominantného postavenia na trhu online reklamy. Vlani Európska komisia zase dala spoločnosti rekordnú pokutu 4,3 miliardy eur pre jej mobilný operačný systém Android.

Francúzsko pokutovalo firmu aj v januári, keď jej vymeralo pokutu 50 miliónov eur pre porušenie pravidiel Európskej únie v oblasti ochrany osobných údajov

Viac k témam: dane, pokuta
Zdroj: Webnoviny.sk – Google zaplatí Francúzsku takmer miliardu eur, aby ukončil vyšetrovanie jeho daní © SITA Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre

Exit mobile version