Grécko a Turecko majú za sebou rokovania, Erdogan vidí vyriešenie sporov nádejne

0
Grécko a Turecko majú za sebou rokovania, Erdogan vidí vyriešenie sporov nádejne

14.6.2021 (Webnoviny.sk) – Turecký prezident vníma oživenie rokovaní medzi Ankarou a Aténami o vyriešení ich dlhodobých sporov nádejne.

Recep Tayyip Erdogan o nich rozprával v pondelok počas podujatia think tanku German Marshall Fund v komplexe ústredia Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v Bruseli. Podľa jeho slov prinesú regiónu „stabilitu a prosperitu“.

Spor o hranice

Grécko a Turecko vedú dlhodobý spor o hranice a právo na prístup k ložiskám ropy a zemného plynu v Stredozemnom mori. Napätie sa vyhrotilo minulý rok počas leta, keď Turecko vyslalo svoje prieskumné lode do oblasti, ktorú si Grécko nárokuje ako svoje zvrchované vody.

Diplomati z oboch krajín, ktoré sú spojencami v NATO, v ostatných mesiacoch mali po prvý raz dve kolá rokovaní za päť rokov a ministri Grécka a Turecka zase mali recipročné návštevy.

Nedostatočná podpora

Erdogan v pondelok tiež vyjadril sklamanie z nedostatočnej podpory spojencov v boji Turecka proti terorizmu. Podľa agentúry AP to bol skrytý odkaz na sklamanie Ankary z americkej vojenskej podpory sýrskym kurdským bojovníkom, ktorí sú podľa nej spojení s dlhoročným kurdským povstaním v Turecku.

Turecko je v prvej línii v boji proti terorizmu na všetkých príslušných medzinárodných platformách, najmä v NATO,“ povedal Erdogan s tým, že počas tureckých cezhraničných operácií zneškodnilo okolo 4 000 bojovníkov z extrémistickej skupiny Islamský štát.

Turecko je jediný spojenec v NATO, ktorý otvorene bojoval a pre túto vec odovzdalo svojich synov ako mučeníkov. Nanešťastie, nedostali sme podporu a solidaritu, ktorú sme od našich spojencov očakávali v boji proti všetkým formám terorizmu,“ doplnil.

Viac k témam: hranica, konflikt, ropa, Stredozemné more, zemný plyn
Zdroj: Webnoviny.sk – Grécko a Turecko majú za sebou rokovania, Erdogan vidí vyriešenie sporov nádejne © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu