Grécky ostrov Kréta zasiahol silný dotras, mnohí ľudia museli prenocovať v stanoch (foto)

28.9.2021 (Webnoviny.sk) – Grécky ostrov Kréta, ktorým v pondelok otriaslo silné zemetrasenie, v utorok zasiahol dotras s predbežným magnitúdom 5,3.

Aténsky Inštitút geodynamiky uviedol, že utorkový otras mal epicentrum 22 kilometrov juho-juhovýchodne od krétskeho mesta Iraklio. Bol najsilnejší z desiatok dotrasov nasledujúcich po pondelkovom zemetrasení.

Viacero ľudí utrpelo zranenia

Zemetrasenie, ktoré udrelo v pondelok ráno, malo predbežné magnitúdo najmenej 5,8, pričom poškodilo budovy a spôsobilo zosuvy skál. Jeden človek zomrel a viacerí utrpeli zranenia.

Grécke ministerstvo pre klimatickú krízu a civilnú ochranu uviedlo, že pondelkové zemetrasenie bolo s „najväčšou pravdepodobnosťou hlavné zemetrasenie“ a po takýchto udalostiach zvyčajne nasleduje „intenzívna seizmická aktivita“ v podobe dotrasov.

Krajinu zasiahnu ročne stovky zemetrasení

Obyvateľov v oblasti varovalo, aby sa vyhli budovám, ktoré sú čo i len trochu poškodené, a nasledovali pokyny úradov. Zemetrasenie v pondelok pravdepodobne poškodilo stovky domovov a mnohí obyvatelia strávili noc v stanoch, ktoré im postavili úrady.

Grécko sa nachádza v regióne s vysokou seizmickou aktivitou a ročne ním otriasajú stovky zemetrasení. Väčšina z nich je malá a nespôsobuje žiadne škody alebo zranenia.

Viac k témam: zemetrasenie, zemetrasenie na Kréte
Zdroj: Webnoviny.sk – Grécky ostrov Kréta zasiahol silný dotras, mnohí ľudia museli prenocovať v stanoch (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.