Nikola Kotláriková je na pohľad pekná mladá žena. Ak si však pozriete jej instagramový účet, ostanete v úžase. Táto dáma sa venuje nezvyčajnej záľube – okrem toho, že je trénerkou fitnessu, v rámci svojej ohybnosti podáva neuveriteľné výkony. V rozhovore nám prezradila, ako sa k tomu dopracovala.
Ste trénerkou fitnessu, kedy ste sa začali venovať športu?
Športu sa venujem v podstate odmalička. Pamätám si, že svoj prvý rozštep som spravila ako 3-ročná. Okrem fitnessu praktizujem jogu, pilates, posilňujem s vlastnou váhou alebo so závažiami, cvičím HIIT-ká (high intensity interval training – vysoko intervalový tréning) alebo skúšam rôzne cviky na rozvíjanie flexibility. Viac sa zameriavam na individuálne športy než na tie kontaktné, no v poslednom čase skúšam aj akrojogu. A niekedy si len tak zapnem pesničku a vymýšľam si tanečné kroky.
Keď ste sa ako 10-ročná hlásili na gymnastiku, povedali vám, že „ste príliš stará“, rozvíjali ste potom túto svoju záľubu sama?
V podstate áno. Odvtedy som navštívila rôzne záujmové krúžky, kde som načerpala inšpiráciu. Posledné roky však cvičím doma. Pri niektorých cvikoch improvizujem a práve vtedy sa dostávam niekedy až do abnormálnych pozícií. Pokiaľ by som si niekedy nepridala niečo vlastné, nedostala by som sa za hranice predpísanej šablóny.
Na Instagrame máte neuveriteľné fotografie, ktoré dokazujú vašu ohybnosť. Ako dlho trvá dostať sa do takejto formy? Je podľa vás možné, aby žena, ktorá necvičila, spravila po nejakých dvoch mesiacov cvičenia „špagát“?
Všetko to závisí od intenzity cvičenia, pravidelnosti či správneho technického prevedenia cvikov. Každý má k cvičeniu individuálny prístup a aj tu platí, že koľko do tréningu investujeme, toľko sa nám vráti. Čiže pokiaľ by sa takáto žena veľmi snažila, je veľká pravdepodobnosť, že sa k „špagátu“ dopracuje.
Koľko času denne trávite cvičením? Musíte cvičiť každý deň, aby ste si udržali ohybnosť?
Denne venujem cvičeniu približne hodinu až dve. Pokiaľ mám voľnejší deň, tak si doprajem aj viac. Snažím sa cvičiť každý deň. Postupným opakovaním si naše telo vytvára návyk. To, čo by nám prišlo spočiatku nemožné, tak pravidelným cvičením sa pre nás stáva „normálnym“. Viem, že cvičením svoju ohybnosť nie len udržujem, ale aj rozvíjam. Opakovanie je matka múdrosti a utvrdzuje nás v tom, čo už vieme.
Kto alebo čo vás pri cvičení inšpiruje? Je niečo, čo by ste chceli v tomto smere dokázať?
Mám veľa inšpiratívnych vzorov. Pokiaľ ide o cvičenie, tak je to napríklad rakúska akrobatka Stefanie Millinger alebo odborníčka na fitness Zuzka Light (rodáčka z Čiech žijúca v Amerike). Týchto vzorov je však omnoho viac. Nemám v športe konkrétny cieľ, pretože tieto ciele sa menia a vždy prídu ďalšie, ktoré budem chcieť dosiahnuť. Nechávam tomu otvorený priebeh a len skúšam. Celkovo ma však inšpiruje taký jav, keď sa niekto pokúša spraviť niečo, o čom ostatní tvrdia, že je nemožné. A ten „blázon“ toľko skúša, skúša a skúša… až sa mu to podarí (úsmev).
A tiež ma inšpiruje, keď človek žije svoj sen.
Ako hodnotíte svoju účasť v programe Rozbiehátor, čo vám to dalo?
Účasť v programe Rozbiehátor bola pre mňa prínosom. Mala som možnosť spoznať veľa zaujímavých a ambicióznych ľudí, stať sa členom komunity, ktorá sa navzájom podporuje, no predovšetkým som získala cenné skúsenosti, ktoré môžem využiť v budúcnosti. Zároveň som mala prístup k letnému mentoringu, ktorý ma opäť obohatil o ďalšie vedomosti. Som vďačná za tento posun vpred.
Ako by ste popísali váš bežný deň?
Moje dni sa líšia v závislosti od toho, či je školský rok – vtedy to zvyčajne býva veľmi nabité (úsmev). Momentálne však môj bežný deň vyzerá takto: Ráno vstanem, zacvičím si, pracujem na aktuálnom projekte, medzitým si prečítam knihu alebo článok, občas idem fotiť, stretnem sa s kamarátmi, navštívim nejakú kultúrnu udalosť a deň zakončím počúvaním nejakého podcastu.
Máte štíhlu postavu, ako vyzerá váš jedálniček? Čo je vaše obľúbené jedlo alebo nápoj? Dovolíte si dať aj nejaký „prehrešok“?:)
Každý deň sa snažím jesť zeleninu a ovocie. Pokiaľ je sezóna, tak ideálne zo záhrady. Okrem toho jem aj živočíšne produkty. Momentálne som vegetariánka. Boli tam aj pokusy o vegánstvo, no nie vždy to uspelo. Naučilo ma to však byť viac flexibilnou v stravovaní. Väčšinou si jedlo pripravujem doma. Pokiaľ ide o nejaký obľúbený pokrm alebo nápoj, tak vyslovene nemám niečo konkrétne. A prehrešky nejak nevnímam. Stále však sledujem, aby moja strava bola vyvážená.
Angažujete sa aj ako dobrovoľníčka, robíte zbierky pre útulky. Čím si vás zvieratá získali, aké je vaše obľúbené domáce zviera?
Ako menšia som mala králika. Bol taký veľmi „ňuňu“. Ono to nie je len o tom maznať sa, ale predovšetkým starať sa. Túto úlohu v tom čase prevzali moji rodičia. S odstupom času si čoraz viac uvedomujem, že je to veľká zodpovednosť.
Obdivujem ľudí, ktorí sa starajú o zvieratá.
Je to viac-menej poslanie, ktoré by nebol ochotný robiť každý. Chcem pomôcť pomáhať ostatným aspoň takouto formou. Pokiaľ každý bude robiť to, čo ho baví, tak spoločne môžeme dosiahnuť kvalitnejší výsledok.
Čo považujete za svoj doteraz najväčší úspech?
Veľký úspech ani nemám. Vždy mám len malé úspechy, ktoré dokážu vytvoriť väčší celok. Každý malý úspech môže byť dobrým predpokladom pre splnenie veľkého sna. Preto sa držím hesla: „Malými krokmi k veľkému snu.“ Napríklad aj tento rozhovor považujem za jeden zo svojich úspechov.
Aké máte ďalšie novinky?
Rozbehla som webovú platformu zameranú na aktívny životný štýl a motiváciu, prostredníctvom ktorej podporím aj neziskový sektor. Je plne dostupná pre všetkých nadšencov športu, ktorí sa chcú hýbať aj doma, rada sa poteším ich návšteve a vyskúšaniu programov. Môžu si pre predstavu skúsiť aj tieto voľne dostupné tréningy: Rozcvička na ráno – DOBRÁ JOGA a
Cviky na pevné brucho – DOBRÁ POSILŇOVŇA.
Ponúkam aj platený program, kde získajú prístup k video tréningom, prémium článkom a receptom, ktoré pomôžu na ceste za lepším životom. Už mám prvých členov, ktorí si program kúpili, a tak som mohla podporiť Organizáciu muskulárnych dystrofikov v Slovenskej republike a o. z. Opustené mačky.
Ako zvyknete oddychovať?
To je veľmi dobrá otázka, pretože ja mám pocit, že stále niečo robím (úsmev). Pre mňa je oddychom spánok. Ak to má byť ale niečo, pri čom len tak plyniem, tak je to napríklad počúvanie hudby, čítanie kníh, cestovanie, fotenie a pózovanie, tanec či prechádzka vonku.
Skúste nám dať tri rady, pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.
V tomto určite rada prehovorím priamo k čitateľke a spravím to adresne, takže… Ak toto čítaš, tak:
1. Sprav si veci podľa seba. – Je to celkom tvrdohlavý prístup, preto rátaj aj so znášaním následkov. Nedá sa vyhovieť úplne všetkým a nie všetkých učiníš šťastnými, preto by si mala vyhovieť predovšetkým sama sebe. Občas sa nájdu ľudia, ktorí úplne nebudú rozumieť tomu, čo robíš. Budú to možno najbližší ľudia z tvojho okolia (napríklad rodina) – to je v poriadku. Nie každý bude tvoj verný fanúšik. Potrebuješ mať aj svojich kritikov. Ak by každý súhlasil so všetkým, čo spravíš, tak by si sa na základe konštruktívnej kritiky nevedela nikam posunúť. Každý má svoj dôvod (svoje „PREČO“), tak sa toho drž.
2. Vyhľadávaj spoločnosť ľudí, ktorí ťa s radosťou posunú vpred. – Kde by si sa cítila príjemnejšie? V prítomnosti ľudí, ktorí ti povedia: „To sa nedá./To je nemožné.“ Alebo v prítomnosti ľudí, ktorí ti povedia: „Poďme vymyslieť niečo, ako to môžeme spoločne dosiahnuť.“? Prvá skupina sen „zabíja“. Reči negativistov je lepšie hodiť za hlavu, pretože takíto ľudia energiu berú. Druhá skupina podnecuje kreativitu a takíto ľudia sa o svoju energiu radi podelia.
3. Pokračuj. – Možno sa stane, že na prvýkrát neuspeješ. Možno ani na druhýkrát, ani na tretí. To je taktiež v poriadku. Vždy to môžeš skúsiť inak alebo inde. Každý nevydarený pokus v minulosti je poučením do budúcna. Budem ti držať palce!
Kde sa s vami vieme stretnúť?
Momentálne ma môžete sledovať na Instagrame ako Nikafit.sk alebo na Facebooku ako Nika Fit. Taktiež s programátormi pracujeme na webovej platforme. Budem o nej určite informovať na sociálnych sieťach, preto budem vďačná za každý „Follow“ (úsmev). Okrem toho precvičujem v Misha Yoga Studio (Hotel Elizabeth) alebo v Centre voľného času.