Halloween vs. Sviatok všetkých svätých

0
Halloween vs. Sviatok všetkých svätých

Spomienkam na svojich blízkych zosnulých je zasvätený aspoň jeden deň v roku skoro na celom svete. Myšlienka tohto pamätného dňa je síce všade rovnaká, no jeho „oslavy“ môžu prebiehať inak. Miešanie zvykov a tradícií dokonca spôsobilo, že vo vybraných kútoch planéty súperí o pozornosť niekoľko zdanlivo odlišných sviatkov.

Krajinou, ktorej obyvatelia majú na výber viac možností, ako spomínať na duše zosnulých, je aj Slovensko. Silný a dlhodobý vplyv kresťanstva zakorenil do našich zvykov náboženské poňatie pietnych spomienok, ktoré prebiehajú počas Sviatku všetkých svätých. S postupným otváraním sa západnému svetu však na scénu prišiel Halloween. Ten sa teší stále narastajúcej popularite, no zároveň aj odporu nemalej časti verejnosti, ktorá si potrpí na domáce zvyky.

Foto: www.pixabay.com

Sviatok všetkých svätých – 1. november

Cintoríny plné horiacich sviec, vôňa roztopeného vosku, zádušné liturgické obrady. To všetko patrí k atmosfére, do ktorej sa Slovensko ponára každoročne 1. novembra už niekoľko storočí. Sviatok všetkých svätých zažil vojny, pády režimov aj spoločenské zmeny, no nič z toho ho nevymazalo z kalendára, v ktorom ako štátny sviatok a zároveň voľný deň nechýba ani tento rok.

Vznik a história Sviatku všetkých svätých

Napriek tomu, že tento sviatok sa spája s kresťanstvom, jeho pôvod siaha omnoho ďalej, ako do ranných čias tohto náboženstva. O presnom dátume vzniku sviatku sa naďalej vedú spory, ktoré aj tak neprinášajú požadovanú odpoveď. Isté však je, že prelom októbra a novembra sa radil medzi významné sviatočné dni už pár storočí pred vznikom kresťanstva. Za sviatočný ho považovali starí Slovania aj Kelti. Práve keltský Samhain, známy tiež ako „deň mŕtvych“, si vďaka iniciatíve niektorých pápežov privlastnila kresťanská cirkev, ktorá si ho v pozmenenej podobe pripomína od 4. storočia n. l. až dodnes.

Ako sa „oslavuje“ Sviatok všetkých svätých:

– hroby zosnulých sa zdobia kvetmi, vencami a sviečkami

– pozostalí navštevujú cintoríny a zosnulým zapaľujú sviece

– veriaci chodia do kostola na omšu za všetkých zosnulých

– v minulosti sa zachovávala tradícia plnenia lampy maslom

– v snahe pomôcť dušiam z očistca sa hádzal pokrm do ohňa

Halloween – noc z 31. októbra na 1. novembra

Kostýmy, svietiace tekvicové hlavy, strašidelné dekorácie či halloweenské koledy. Atmosféra Halloweenu má od Sviatku všetkých svätých na míle ďaleko. V žiadnom prípade sa nejedná o pietny deň, kedy je vhodné stíšiť sa, zaspomínať, prípadne sa pomodliť. Práve naopak. Noc z 31. októbra na 1. novembra je skôr plná zábavy, ktorá sa v niektorých prípadoch podobá na nočný karneval.

Vznik a história Halloweenu

Nezhody medzi skalopevnými priaznivcami Halloweenu a Sviatku všetkých svätých pôsobia scestne najmä kvôli spoločnému pôvodu oboch sviatkov. Aj keď Halloween sa „slávi“ úplne iným spôsobom a západné komerčné spoločnosti ho zmenili na veľký mejdan, svoj pôvod má takisto v starom pohanskom „dni mŕtvych“, ktorý si spomínaní Slovania aj Kelti pripomínali počas poslednej októbrovej noci. Odlišovať sa začal po tom, čo ho prisťahovalci zo Škótska a Írska začali po príchode do USA „oslavovať“ svetským spôsobom. Približne v polovici 19. storočia bol rozšírený takmer v celej Severnej Amerike a rýchlo sa stal národnou udalosťou.

Ako sa „oslavuje“ Halloween:

– okná, balkóny a verandy sa zdobia vyrezávanými tekvicovými hlavami

– domácnosti aj exteriéry sa dekorujú rozličnými strašidelnými ozdobami

– v priebehu dňa sa pečú tekvicové koláče, prípadne iné dobroty z tekvice

– večer sa v kruhu rodiny a priateľov rozprávajú tajomné a mystické príbehy

– deti prezlečené v strašidelných kostýmoch obiehajú domy a spievajú koledy

– za návštevu a spievanie kolied dostávajú od domácich sladké cukrovinky

Foto: www.pixabay.com

Na Slovensku je významným spomienkovým dňom aj 2. november. Dušičky, ako je ľudovo nazývaný Deň pamiatky zosnulých, má dlhoročnú tradíciu najmä u našich českých susedov. Vzhľadom na to sa už dávno udomácnil aj u nás, no na rozdiel od 1. novembra nie je štátnym sviatkom. Podobne ako Sviatok všetkých svätých, aj tento deň je zasvätený spomienkam na zosnulých a návšteve cintorínov, kde sa zdobia hroby a zapaľujú sviece.

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie