Schôdza parlamentu je do budúceho týždňa prerušená, dôvodom je návrh ministra Matoviča

18.5.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 18. mája 11:42

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) budú v rokovaní v rámci 28. schôdze pokračovať 26. mája. V pléne to oznámil predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Pôvodne mali členovia zákonodarného orgánu pokračovať v zasadaní v utorok od 11:00.

Návrh ministra Matoviča

Dôvodom prerušenia schôdze má byť ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO), aby poslanci schválili navýšenie výdavkov v štátnom rozpočte. Návrh majú členovia zákonodarného orgánu prejednať v skrátenom legislatívnom konaní, koalícia však na ňom ešte nenašla konsenzus.

Strana SaS však s navýšením výdavkov štátneho rozpočtu o 3,4 miliardy eur stále nesúhlasí. Ako uviedol predseda finančného parlamentného výboru Marián Viskupič (SaS), liberáli budú súhlasiť s navýšením výdavkov tohtoročného rozpočtu, ktoré súvisia s pandemickou pomocou.

Podľa strany SaS je tiež dôležité pripraviť zoznam opatrení, vďaka ktorým budeme konsolidovať verejné zdroje.

SaS chce konštruktívnu diskusiu

Strana SaS je podľa Viskupiča pripravená na konštruktívnu diskusiu o navýšení výdavkov tohtoročného rozpočtu. „Prerušením schôdze Národnej rady SR do 26. mája sa vytvoril časový priestor na hľadanie najlepšieho riešenia, ktorým by bolo, aby sa výdavky rozpočtu nezvyšovali až o 3,4 miliardy eur,“ upozornil Viskupič.

Liberáli sa chcú v rámci diskusií zamerať aj na opatrenia, ktoré budú znamenať vyššie príjmy do štátnej kasy. Dosiahnuť to chcú hlavne znižovaním podvodov a efektívnejším výberom existujúcich daní.

„Kľúčové je aj znižovanie daňovej medzery DPH. Ideálne by ale bolo počkať si na nové prognózy vývoja ekonomiky, keďže má ísť o zásadný návrh, ktorý sa dotkne nás všetkých,“ konštatoval Viskupič.

Viac k témam: rokovanie NR SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Schôdza parlamentu je do budúceho týždňa prerušená, dôvodom je návrh ministra Matoviča © SITA Všetky práva vyhradené.