Hazardu hrozí na Slovensku koniec, obce a mestá ho budú môcť ľahko zakázať aj bez petície (video)

29.9.2020 (Webnoviny.sk) – Obecné a mestské zastupiteľstvá budú môcť prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia (VZN) zakázať hazardné hry aj bez podmienky predloženia petície, v ktorej sa občania sťažujú na narúšanie verejného poriadku.

Parlament v utorok totiž schválil novelu zákona o hazardných hrách od skupiny koaličných poslancov. Za novelu hlasovalo 120 zo 134 prítomných poslancov Národnej rady SR (NR SR).

Predkladatelia odôvodňovali návrh posilnením kompetencie samospráv. V súčasnosti je prijatie VZN obce o zákaze hazardu na jej území podmienené existenciou petície. Musí ju podporiť najmenej 30 percent obyvateľov obce alebo 15 percent občanov Bratislavy a Košíc.

„Z toho dôvodu je obmedzenie hazardu na území obce veľmi problematické. Následkom súčasnej právnej úpravy je, že obec nedokáže včas zabezpečiť ochranu záujmov obyvateľov pred negatívnymi dôsledkami hazardu. Právne poriadky členských štátov Európskej únie nepodmieňujú zákaz hazardu predložením petície obyvateľov obce,” vysvetľovali navrhovatelia.

Novela zákona nadobúda účinnosť 1. októbra 2020.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: hazard, zákaz hazardu
Zdroj: Webnoviny.sk – Hazardu hrozí na Slovensku koniec, obce a mestá ho budú môcť ľahko zakázať aj bez petície (video) © SITA Všetky práva vyhradené.