Slovenské kajakárky získali bronz na majstrovstvách sveta v Čunove, muži si vypádlovali striebro

22.9.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 22. septembra 11:13

Slovensko má dve medaily po úvodných dvoch tímových súťažiach na majstrovstvách sveta v slalome a šprinte na divokej vode v bratislavskom Čunove. Najprv sa o bronz postarala hliadka kajakárok 3x K1. O niekoľko minút neskôr dopádlovali do cieľa v súťaži hliadok 3x K1 aj muži a Slováci si vybojovali striebro.

Bronzový kov na úvod získala hliadka kajakárok v zložení Eliška Mintálová, Jana Dukátová a Soňa Stanovská. V konkurencii deviatich tímov Slovenky zaostali o 6,46 s za víťazným družstvom Veľkej Británie. Striebro berú Češky, ktoré mali v cieli o jednu sekundu a jednu stotinu lepší čas ako Slovenky. Slovinky na štvrtom mieste zasa dosiahli o 51 stotín horší výsledný čas ako trio Sloveniek.

Nevyhli sa dvom chybám

Slovenské reprezentantky sa na trati s osemnástimi bránkami predstavili ako piate v poradí ešte pred najväčšími favoritkami. Nevyhli sa dvom chybám na tretej a desiatej bránke a pripísali si tam po dve trestné sekundy. Aj tak im v cieli patrila priebežná prvá pozícia, z ktorej ich neskôr odsunuli Češky a Britky.

Víťazné trio Veľkej Británie pádlovalo v zložení Kimberley Woodsová, Fiona Pennieová a Mallory Franklinová. Bronz v súťaži hliadok má veľkú cenu aj pre Janu Dukátovú, ktorá sa na MS v Čunove lúči s dlhoročnou úspešnou kariérou.

Muži mali náročnejšiu konkurenciu

Muži mali v 3x K1 o poznanie náročnejšiu konkurenciu, predstavilo sa až 20 tímov. Slovenskí reprezentanti v zložení Jakub Grigar, Martin Halčin a Adam Gonšenica boli tretí v poradí a čistou jazdou sa na dlhý čas usadili na prvom mieste. Nemci chytili 50-sekundovú penalizáciu a favorizovaní Česi dosiahli až o 5 sekúnd horší výsledný čas ako Slováci.

Napokon sa na prvú priečku predrali Francúzi, ktorí vďaka bezchybnej a rýchlej jazde zdolali Slovákov o 1,85 s. Zlato si vybojoval tím v zložení Boris Neveu, Mathieu Biazizzo, Benjamin Renia. Bronz s dvoma trestnými sekundami získali Slovinci.

Zbierku medailí môžu zlepšiť

Pohľad do historických štatistík vraví, že Slovensko si vo svojom parádnom športovom odvetví – vodnom slalome – vybojovalo medaily s poradovým číslom 61 a 62 na majstrovstvách sveta. Aktualizovaná slovenská bilancia má podobu: 25 zlatých – 19 strieborných – 18 bronzových medailí.

Túto zbierku môžu slovenskí vodní slalomári vylepšiť ešte počas stredy, keďže v Areáli vodných športov Divoká voda v Čunove sú na programe súťaže hliadok aj v zostávajúcich dvoch tímových súťažiach – 3x C1 muži a 3x C1 ženy.

Viac k témam: Majstrovstvá sveta v rýchlostnej kanoistike
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenské kajakárky získali bronz na majstrovstvách sveta v Čunove, muži si vypádlovali striebro © SITA Všetky práva vyhradené.