Henrieta Farkašová získala „športového Oscara“

Slovenka Henrieta Farkašová získala ďalšie veľké ocenenie svojej skvelej lyžiarskej kariéry. Zrakovo znevýhodnenú športovkyňu v zjazdovom lyžovaní na galavečere v nemeckom Bonne ocenili ako najlepšiu paralympijskú športovkyňa roka na svete. Je to výsledok jej mimoriadne úspešného vystúpenia na zimných paralympijských hrách v Pjongčangu 2018.

Úspešná sezóna

Farkašová si prevzala ocenenie Paralympic Sport a Media Award. Medzi mužmi získal hlavný honor francúzsky bežec na lyžiach Benjamin Daviet. Ocenenia udeľuje Medzinárodný paralympijský výbor každé dva roky vždy po paralympijských hrách. Aktuálne podujatie sa koná aj ako súčasť osláv 30. výročia vzniku Medzinárodného paralympijského výboru.

Každý z nás túži byť ocenený. Som veľmi rada, že moje športové výkony nachádzajú aj takúto morálnu odozvu. Toto ocenenie reflektuje moju úspešnú paralympijskú sezónu,“ uviedla Henrieta Farkašová, cituje ju oficiálny portál paralympic.org.

Prečítajte si aj článok o knihe Dominiky Cibulkovej

Henrieta Farkašová (vľavo) s jej navádzačkou Natáliou Šubrtovou, zdroj TASR

Najúspešnejšie športovkyne hier

Tridsaťtriročná rodáčka z Rožňavy je najúspešnejšia paralympijská športovkyňa histórie samostatného Slovenska. Spolu s navádzačkou Natáliou Šubrtovou majú v zbierke úspechov deväť zlatých, dve strieborné a jednu bronzovú medailu zo zimných paralympijských hier.

Na ZPH v kórejskom Pjongčangu boli s bilanciou štyri zlaté, jedna strieborná medaila v piatich disciplínach vyhlásené za najúspešnejšie športovkyne hier.

„Športový Oscar“

Tieto obrovské úspechy boli korunované aj na tohtoročnom galavečere Laureus World Sports Awards v Monaku získaním najprestížnejšieho ocenenia vo svete športu Laureus – športové osobnosti roka so zdravotným znevýhodnením. Toto ocenenie, nazývané aj „športový Oscar„, udeľuje prestížna športová Akadémia Laureus zložená z najväčších osobností svetového športu.

Prečo som taká úspešná? Milujem lyžovanie a stále tvrdo na sebe pracujem. Myslím si, že som mentálne dosť silná, pretože sa mi po mnohých zraneniach vždy podarilo vrátiť na vrchol,“ dodala Farkašová.

Zdroj: Webnoviny.sk – Henrieta Farkašová získala ďalšie ocenenie, je najlepšou paralympijskou športovkyňou na svete © SITA Všetky práva vyhradené.