Pozrite si najlepšiu fotografiu na Slovensku! Kto vyhral v súťaži Slovak Press Photo?

Držiteľom hlavnej ceny Grand Prix v súťaži Slovak Press Photo sa stal fotograf Denníka N Tomáš Benedikovič. Hlavnú cenu získal za sériu Proces. V tlačovej správe o tom informovala riaditeľka Slovak Press Photo Jana Garvoldtová.

Predsedníčka poroty Oľga Kravets k víťaznej sérii Proces uviedla, že porota cenu udelila podľa kvality fotografie v kategórii Aktuality a zároveň vzhľadom na vplyv, ktorý má súdny proces na slovenskú spoločnosť.

Voľby aj vyšetrovanie vraždy

Garvoldtová ďalej priblížila, že medzi súťažnými prácami dominovala téma parlamentných volieb, udalostí súvisiacich s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a prípadov korupcie na slovenskej scéne či pandémie COVID-19.

Mnohí súťažiaci mapovali vo svojich fotografických prácach rôzne sociálne problémy, otázky chudoby a sociálneho vylúčenia doma a v okolitých krajinách.

Prihlásené fotografie hodnotila päťčlenná medzinárodná porota v zložení Oľga Kravets (fotografka a dokumentaristka, agentúra NOOR, Rusko) – predsedníčka poroty, Maciek Nabrdalik (fotograf, agentúra VII, Poľsko), Jindřich Štreit (fotograf a pedagóg, ČR), Roman Vondrouš (fotograf, ČTK, ČR) a Jana Hojstričová (fotografka a pedagogička, SR), ktorá je zároveň aj garantom projektu.

Do súťaže sa registrovalo 203 fotografov, ktorí spolu zaslali 1827 snímok, z toho 183 sérií.

Prečítajte si: Kuciakov otec bol z rozhodnutia súdu zdrvený

Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Nová medzinárodná kategória

Porota hodnotila samostatné fotografie a série fotografií v súťažných kategóriách Aktualita, Reportáž, Portrét, Šport, Príroda a životné prostredie, Svet umenia a kultúry.

Ďalej kategórie Mladí fotografi do 26 rokov, študenti (medzinárodná kategória), Dlhodobý dokument (medzinárodná kategória) a Fotografia vytvorená mobilným telefónom (medzinárodná kategória).

Novou medzinárodnou kategóriou sa stala kategória Každodenný život. Osobitnou kategóriou je Grant Bratislavy. Porota každoročne udeľuje aj cenu Mladý talent roka.

Mená všetkých finalistov zverejní organizátor súťaže najneskôr týždeň pred slávnostným odovzdávaním cien, ktoré sa uskutoční 1. októbra 2020 v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca v Bratislave. Na následnej výstave v Dome umenia budú vystavené práce všetkých finalistov.

Zdroj: Webnoviny.sk – Hlavnú cenu v súťaži Slovak Press Photo vyhral fotograf Tomáš Benedikovič © SITA Všetky práva vyhradené.