Ministerstvo práce predstavilo informačnú stránku na pomoc zamestnávateľom, ktorí aplikujú model skrátenej práce

0
Ministerstvo práce predstavilo informačnú stránku na pomoc zamestnávateľom, ktorí aplikujú model skrátenej práce

10.2.2022 (Webnoviny.sk) – Zákon o podpore v čase skrátenej práce nadobudne účinnosť 1. marca tohto roka. Ministerstvo práce a sociálnych vecí s cieľom v predstihu informovať o postupe využitia tejto podpory predstavilo informačnú webstránku www.skratenapraca.gov.sk.

Skrátenie pracovného času

Stránka má pomôcť zamestnávateľom a zamestnancom zorientovať sa v problematike a odpovedať na ich najčastejšie otázky. Na tejto webstránke budú v apríli dostupné aj príslušné dokumenty na stiahnutie, aby mohli oprávnení zamestnávatelia o podporu v príslušnom mesiaci požiadať. Rezort práce a sociálnych vecí o tom informoval v tlačovej správe.

Skrátenou prácou je situácia, ak zamestnávateľ nemôže dočasne prideľovať svojim zamestnancom prácu v plnom rozsahu v dôsledku nepriaznivej situácie, ktorej nemohol predísť, ani ju predpokladať. Aby predišiel prepúšťaniu, dohodne sa so zamestnancami na skrátení pracovného času, teda na tzv. skrátenej práci.

Pasívna politika trhu práce

Za tento čas patrí zamestnancovi náhrada mzdy vo výške minimálne 80 %, pričom 60 % poskytuje zamestnávateľovi štát. Jednou z podmienok poskytovania podpory je obmedzenie činnosti vplyvom tzv. vonkajšieho faktora.

Ide o situácie a okolnosti, ktoré vyhlasuje prezident SR alebo vláda alebo o iné okolnosti, o ktorých rozhoduje špeciálna komisia, napríklad v prípade požiaru, povodní a podobne.

Skrátená práca ako nástroj pasívnej politiky trhu práce pomáha zamestnávateľovi udržať pracovné miesta, aby nemusel svojich zamestnancov prepúšťať. Pred podaním žiadosti o vyplatenie podpory uzatvorí zamestnávateľ dohodu o podaní žiadosti so zamestnancom.

Vďaka tejto podpore sa zamestnávateľovi znižujú mzdové náklady, a zároveň ušetrí náklady na hľadanie a zaškolenie nových zamestnancov po skončení obmedzenia činnosti. Zamestnanec nepríde o prácu, pričom počas trvania prekážky v práci dostáva väčšinu príjmu.

Viac k témam: Pracovné mieta, Trh práce
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo práce predstavilo informačnú stránku na pomoc zamestnávateľom, ktorí aplikujú model skrátenej práce © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu