Hon na legendárne poklady: Od Thorovho kladiva po Svätý grál

0
Hon na legendárne poklady: Od Thorovho kladiva po Svätý grál

Lovci pokladov Carl Cookson a Hamilton White sa vydali sa po stopách stratených pamiatok templárskych rytierov. Ich cieľ je vystopovať hromady artefaktov, ktoré kedysi patrili templárom.

Jedným z ich cieľov je Wewelsburg, impozantný nemecký hrad, ktorý slúžil ako duchovná svätyňa pre Heinricha Himmlera a SS. Dnes je hrad hrozivou pripomienkou toho, ako toľko členov Tretej ríše očarili starodávne mýty, staré rytierske rády a okultizmus.

Všetci poznáme nacistov z filmov Indiana Jonesa, ktorí sa zúfalo snažia vykopať Archu zmluvy a Svätý grál. Faktom však je, že veľa skutočných nacistov bolo rovnako posadnutých týmito artefaktami ako herci na striebornom plátne. Samotná SS bola podľa Himmlera elitnou organizáciou, a najmä on bol nakazený vírosom jedinečnosti, ktorý sa premietol do jeho rasistického pohľadu na svet.

Pre neho založenie novej árijskej ríše znamenalo vzkriesenie starogermánskych mýtov a ikonografie. Veril, že vojna proti menším rasám si vyžaduje zvrátenie tradičnej kresťanskej morálky a nahradenie novým typom pseudonáboženstva, ktoré vychádzalo z rytierstva a mystiky.

Stratené pamiatky templárskych rytierov

Teraz notoricky známe insígnie SS, pripomínajúce dva blesky, boli založené na návrhu rakúskeho okultistu Guida von Lista. Samotná SS bola podľa Himmlera elitnou organizáciou podľa tradície germánskych rytierov – rádu, ktorý rovnako ako templári vznikol počas križiackych výprav.

Sála Čierne slnko na hrade Wewelsburg

Veľkým Himmlerovým snom bolo založenie hradu Wewelsburg ako novodobého Camelota pre jeho „súčasných rytierov“. Jedna z miestností bola dokonca pomenovaná po kráľovi Artušovi, zatiaľ čo iná bola pomenovaná „Izba Grálu“. Himmler vyjadril presvedčenie, že Thorovo kladivo bolo „rannou, vysoko vyvinutou vojnovou zbraňou našich predkov“.

Svätý grál a Thorovo kladivo

Napriek svojej averzii ku konvenčnému kresťanstvu bol Himmler fascinovaný legendou o Grále, možno ju považoval za zdroj nesmiernej sily. Dokonca tiež veril, že tretí legendárny artefakt – Thorovo kladivo – môže tretia ríša rekvirovať ako zbraň.

V neobvyklom liste Ahnenerbe, vytvorenom s cieľom poskytnúť podporu nacistickej rasovej ideológii, Himmler uviedol svoje presvedčenie, že Thorovo kladivo je „rannou, vysoko vyvinutou vojnovou zbraňou našich predkov“. Z tohto dôvodu Himmler požadoval, aby Ahnenerbeov tím „našiel všetky miesta v severogermánskom kultúrnom svete, kde existuje znak blesku, Thorovho kladiva alebo lietajúceho alebo vrhnutého kladiva“.

Wewelsburg

Himmler sa osobne vydal na neúspešnú misiu za účelom nájdenia Svätého grálu v roku 1940 a navštívil opátstvo umiestnené v pohorí Montserrat v Katalánsku. Pravdepodobne ho k tomu viedlo presvedčenie, že Montserrat je skutočným „Montsalvatom“, miestom grálu v artušovskej opere od Hitlerovho obľúbeného skladateľa Richarda Wagnera. Hitlera sa stotožňoval s postavou Klingsora – černokňažníka a Antikrista z opery Parsifal.

Podobnosť Parsifalovej opery s Montserratom

Táto opera Parsifal bola založená na stredovekej nemeckej básni Parzival, ktorú napísal rytier Wolfram von Eschenbach. A táto báseň už bola inšpiráciou pre iného lovca Grálu v nacistickom režime: Otta Rahna. Rahn bol trochu výstredný nadšenec stredoveku, ktorý veril, že existuje súvislosť medzi príbehom Parzival a katarizmom – hnutím, ktoré prekvitalo v stredovekej Európe, najmä vo Francúzsku.

Katari, katolíckou cirkvou odsúdení za kacírov, oživili staré gnostické koncepcie, ktoré radikálne prevrátili tradičné kresťanské myslenie. Verili napríklad, že Boh Nového zákona a Boh Starého zákona sú samostatnými entitami – prvá dobrá a druhá hriešna. Takéto myšlienky viedli k križiackej výprave proti Katarom.

Hlavnou katarskou baštou bola Montségur, vzdialená pevnosť v juhozápadnom Francúzsku. Toto sa stalo miestom dramatickej konfrontácie medzi katarmi a francúzskymi kráľovskými silami v roku 1243. Tisíce francúzskych vojsk obliehali pevnosť deväť dlhých a vyčerpávajúcich mesiacov predtým, ako sa ľudia vo vnútri nakoniec vzdali.

Stovky Katarov boli upálené zaživa pri vatre, keď sa odmietli vzdať svojej rúhačskej viery. Verí sa však, že mnohým Katarom sa podarilo nepozorovane ujsť z pevnosti skôr, ako sa ich bratia vzdali. Špekulovalo sa, že tí, ktorí prežili obkľúčenie, vzali so sebou nejaký druh pokladu. Možno zlato. Alebo možno aj samotný Svätý grál, privezený späť do Európy zo Svätej zeme, templármi alebo inými križiakmi.

Prečítajte si: Najzaujimavejšie historické fakty alebo čím sa živil prezident Lincoln?

Château de Montségur, wikipedia.com

Otto Rahn v područí SS

Otto Rahn, motivovaný predchádzajúcimi okultistami a mystikmi, identifikoval Montségur s hradom Grálu „Montsalvat“ Parzival. Jeho nápady sa Himmlerovi veľmi páčili a Rahn sa nakoniec sám pripojil k SS. Objavil lovec nacistických grálov, ktorý inšpiroval príbeh Indiana Jonesa, niečo na tomto stredovekom francúzskom hrade?

Rozsah Rahnových vlastných nacistických presvedčení sú predmetom diskusie. Sám povedal: „Človek musí jesť. Čo som mal robiť? Odmietnuť Himmlera?“ Rahn nakoniec rezignoval na SS a zomrel v dôsledku vyčerpania v tirolských horách v roku 1939 – údajne išlo o samovraždu, podrobnosti však nikdy neboli potvrdené.

Lovci pokladov aj po páde nacizmu

Dan Brown sa inšpiroval knihou Svätá krv a svätý grál, FOTO – SITA/AP

Teórie týkajúce sa Katarov, Grálu a možného zapojenia križiackych bojovníkov pretrvávali aj po desaťročiach po páde Tretej ríše. Najslávnejšie sa to opisuje v knihe Svätá krv a svätý grál, v ktorej sa predpokladalo, že Katari poznali tajomstvo svätého grálu – konkrétne to bola Kristova pokrvná línia z manželstva Ježiša a Márie Magdalény.

Tento koncept podnietil dej bestselleru Dana Browna Da Vinciho kód, ktorý tiež zobrazuje templárov ako strážcov tohto absurdného tajomstva. Autori knihy, Michael Baigent a Richard Leigh, zažalovali Browna za kopírovanie námetu knihy, ktorú vydali v roku 1982.

Lovci pokladov Carl Cookson a Hamilton White možno nemajú vo svojom poklade povestnú svätú relikviu, ale ich pátranie môže priniesť nový pohľad na templárov a ich hľadanie náboženských pokladov vo Svätej zemi, ktoré fascinovalo každého, od excentrických okultistov až po vysokých nacistov až po vážnych historikov súčasnosti.

Zdroj: https://www.history.co.uk

žiadne príspevky na zobrazenie