Hongkong opúšťa aj obľúbená aplikácia TikTok, kontroverzný čínsky zákon vyvoláva obavy

7.7.2020 (Webnoviny.sk) – Populárna aplikácia TikTok v utorok oznámila, že sa sťahuje z Hongkongu. Pripojila sa tak k ďalším aplikáciám a mediálnym spoločnostiam, ktoré reagujú na obavy súvisiace s nedávno prijatým zákonom o národnej bezpečnosti, ktorý vstúpil do platnosti minulý týždeň.

Obmedzenie slobody prejavu

Facebook, WhatsApp, Telegram, Google aj Twitter už z tohto dôvodu oznámili, že nebudú poskytovať dáta o svojich používateľoch miestnym úradom a polícii. TikTok vo svojom stanovisku uvádza, že zastavuje svoju prevádzku v Hongkongu „vo svetle nedávnych udalostí“.

Kontroverzný zákon, ktorý prijal čínsky parlament 30. júna, zakazuje snahy o odtrhnutie sa, podvratnú činnosť, terorizmus a tiež zahraničné zasahovanie, no zároveň je jeho cieľom obmedzenie protestov a slobody prejavu.

Zákon má zabrániť nepokojom

Čína ním reagovala na nepokoje v Hongkongu a silnejúce prodemokratické hnutie. Peking tvrdí, že je zákon potrebný, aby zabránil nepokojom a nestabilite a kritiku legislatívy odmieta ako zasahovanie do svojich vnútorných záležitostí.

Pevninská Čína riadená komunistickou stranou zahraničné mediálne platformy na svojom území blokuje. Kritici preto posledný krok Pekingu vnímajú ako snahu o zmazanie právnych rozdielov medzi bývalou britskou kolóniou a pevninskou časťou riadenou autoritárskym systémom.

Viac k témam: nový bezpečnostný zákon v Hongkongu, TikTok
Zdroj: Webnoviny.sk – Hongkong opúšťa aj obľúbená aplikácia TikTok, kontroverzný čínsky zákon vyvoláva obavy © SITA Všetky práva vyhradené.