Iránskej rakete sa nepodarilo vyniesť komunikačný satelit Zafar 1 na obežnú dráhu

9.2.2020 (Webnoviny.sk) – Iránskej rakete sa v nedeľu nepodarilo vyniesť na obežnú dráhu komunikačný satelit Zafar 1. Informovala o tom tamojšia štátna televízia s tým, že dôvodom bola nízka rýchlosť.

Raketa vyštartovala z Vesmírneho centra imáma Chomejního v provincii Semnan, približne 230 kilometrov juhovýchode od hlavného mesta krajiny.

Vypustenie naplánovali pred oslavami výročia islamskej revolúcie z roku 1979. Irán v tomto období bežne prezentuje svoje technologické úspechy v armáde či vesmírnom programe.

Tamojšia štátna televízia v nedeľu takisto informovala, že Revolučné gardy predstavili novú balistickú raketu. Raad-500 má polovičnú hmotnosť podobnej rakety Fateh-110 a o 200 kilometrov dlhší dolet.

Štvrtá generácia Fateh-110 doletí do vzdialenosti približne 300 kilometrov. Novinka tiež využíva nový typ motora, ktorý zabezpečuje oveľa väčšiu presnosť rakety pri zasiahnutí cieľa.

Viac k témam: Zafar 1
Zdroj: Webnoviny.sk – Iránskej rakete sa nepodarilo vyniesť komunikačný satelit Zafar 1 na obežnú dráhu © SITA Všetky práva vyhradené.