Istanbul premiestni letisko na nové miesto, sťahovanie môže spôsobiť problémy aj Slovákom

BRATISLAVA 1. apríla (WebNoviny.sk) – Istanbulské letisko Atatürk Airport a domovská základňa leteckej spoločnosti Turkish Airlines v sobotu 6. apríla končí prevádzku. Nahradí ho nové letisko Istanbul Airport, ktoré má ambíciu stať sa najväčším svetovým letiskom.

Veľké sťahovanie v podobe desiatok zrušených či meškajúcich letov sa dotkne tisícov cestujúcich vrátane stoviek Slovákov, informovala v pondelok cestovná kancelária Pelikán.

Operácia skomplikuje podmienky cestovania

Spoločnosť Turkish Airlines, ktorá prevádzkuje napríklad, pravidelnú linku medzi Košicami a Istanbulom štyrikrát týždenne, plánuje za dvanásť hodín premiestniť všetky svoje kľúčové kapacity zo súčasného letiska na úplne nové, modernejšie letisko v Istanbule zhruba o 35 kilometrov severnejšie. Veľká logistická operácia reálne potrvá niekoľko dní a skomplikuje podmienky cestovania tisíckam ľudí vrátane Slovákov.

Väčšina cestujúcich si veľké sťahovanie vôbec nevšimne,“ povedal Jozef Rybár, PR manager cestovnej kancelárie Pelikán. Množstvu problémov sa podľa neho predišlo najmä komplexnou a zodpovednou prípravou, ktorá trvala niekoľko rokov a postupným presmerovaním letového poriadku na nové letisko. “Našich zákazníkov, ktorí cez víkend poletia cez najväčšie istanbulské letisko, sme však preventívne upozornili, aby sa pripravili aj na možné komplikácie, čiže meškajúce či zrušené lety,“ dodal s tým, že o drvivej väčšine zmien spojených so sťahovaním letiska by už mali byť cestujúci informovaní.

Trasy letov sa zmenia automaticky

Okrem Turkish Airlines a Lufthansy sa podľa Pelikána môže veľké sťahovanie dotknúť aj Slovákov, ktorí si kúpili letenky cez Istanbul najmä u leteckých spoločností LOT Polish Airlines, Ukraine Airlines či Aegean Airlines. Skratka najväčšieho istanbulského letiska zostane rovnaká (IST) a trasy letov s prestupmi sa zmenia automaticky. “Momentálne evidujeme 392 zákazníkov, ktorí mali cez Atatürk Airport cestovať práve počas soboty 6. apríla alebo neskôr. Minimálne na ceste späť tak poletia už cez nové letisko, na čo sme ich tiež upozornili,“ povedala tímlíderka zákazníckeho servisu Pelikána Zuzana Jambrichová. Cestujúci by si aktuálny stav svojho letu mali overiť minimálne 6 až 24 hodín pred plánovaným odletom.

Atatürk Airport využívajú okrem Turkish Airlines aj ďalšie veľké letecké spoločnosti. Viaceré z nich museli pre sťahovanie letiska svoje lety rovnako zrušiť alebo presunúť. “Napríklad nemecká Lufthansa musela počas 5. a 6. apríla kvôli veľkému sťahovaniu zrušiť minimálne dvanásť letov s približne 1 600 cestujúcimi a svoju prevádzku v Istanbule bude môcť obnoviť až v nedeľu 7. apríla, kedy by sa malo naplno otvoriť nové letisko Istanbul Airport,“ uviedol Rybár. Starým letiskom prejde za deň cez 180-tisíc pasažierov.

Chcú najväčšie letisko na svete

Naši partneri všetkým cestujúcim ponúkli buď bezplatnú zmenu trasy mimo Istanbulu alebo vrátenie peňazí v plnej výške,“ uviedla Jambrichová. Zuzana Sekotová špecialistka spoločnosti APRA, ktorá sa venuje sprostredkovaniu kompenzácií za zrušené či meškajúce lety, dodala, že dotknutí cestujúci sa tentokrát odškodnenia podľa európskej legislatívy s najväčšou pravdepodobnosťou nedočkajú. “V tomto prípade nárok na odškodné nevzniká, pretože sťahovanie letiska je mimoriadna udalosť, ktorú letecké spoločnosti nedokážu ovplyvniť,” uviedla Sekotová.

Výstavba nového letiska v Istanbule doteraz stála približne 11 miliárd eur. Ambíciou tureckej vlády je vybudovanie najväčšieho letiska na svete, ktoré ročne prepraví vyše 150 miliónov pasažierov. Letisko Atatürk v roku 2018 vybavilo približne 68 miliónov cestujúcich a vzhľadom na jeho umiestnenie v blízkosti centra mesta by bolo jeho rozširovanie drahé a nežiadúce.

Viac k témam: Istanbul, letisko
Zdroj: Webnoviny.sk – Istanbul premiestni letisko na nové miesto, sťahovanie môže spôsobiť problémy aj Slovákom © SITA Všetky práva vyhradené.