Jana Záchenská pracuje ako finančná poradkyňa a reagovala na našu výzvu – chcela sa podeliť o aktuálnu situáciu v rámci jej podnikania v čase koronavirusu a aj o to, ako by si ľudia mali rozložiť svoje financie.
„Pracujem pre spoločnosť, ktorá zastrešuje komplexné finančné služby – poistenie, lízing, hypotéka, reality, sporenie, dôchodok…. Skrátka, zastrešujeme všetko, čo sa deje na finančnom trhu tak, aby klient nakupoval čo najvýhodnejšie a ochránili sme jeho peniaze. Mojou úlohou je predstavovať tento systém ľuďom a naučiť ich, ako si rozkladať a starať sa o svoje financie tak, aby dosiahli maximálne finančné zdravie a vyhli sa problémom, ktoré súvisia s nekoordinovaným hospodárením,“ predstavuje svoje podnikanie Jana Záchenská.
„O konkrétne finančné transakcie sa starajú naši odborníci, ktorí sú rozdelení do 4 divízií – hypotéky, poistenie, reality, lízing. Tým sa snažíme zabezpečiť pre klientov maximálnu profesionalitu poskytovaným služieb. Klasický finančný sprostredkovateľ musí všetky tieto produkty ovládať sám a preto sa často stáva, že ponuky, ktoré vám dá, nie sú až tak na mieru, nakoľko je na finančnom trhu aktuálne viac ako 4000 produktov. Pri tomto čísle je asi každému jasné, že jeden človek sa v nich nemôže 100% orientovať tak, aby každému klientovi pripravil tú najlepšiu ponuku na mieru. Toľko v rýchlosti k predmetu môjho podnikania,“ poodkrýva zákulisie sveta finančných poradcov.
Prečítajte si, ako súčasnú situáciu vníma 6 slovenských podnikateliek
Ľudia sú skeptickí
„Väčšina ľudí je voči poskytovaniu finančných služieb skeptická. Nikto nemá rád finančných poradcov, či poisťovákov. Slováci sú v otázkach financií veľmi konzervatívni a rezervovaní. Napriek tomu, alebo práve naopak vďaka tomu, je ich finančné hospodárenie často veľmi zlé. Nevytvárajú si finančnú rezervu, ak nejakú majú, držia ju na bežných účtoch alebo doma „pod vankúšom“ nevediac o tom, ako takto ich peniaze strácajú na hodnote. Nemyslia na dôchodok, finančné produkty, ktoré majú zakúpené, často zbytočne preplácajú, poistenie je pre nich zbytočná hlúposť a takto by som mohla pokračovať aj ďalej,“ hovorí Jana Záchenská.
Mali by sme si vytvoriť zadné vrátka
„Najviac ma však pri mojej práci zarážal životný štýl ľudí, ktorí absolútne nemyslia na „zadné vrátka“. Všetok svoj príjem bezhlavo míňajú, po nástupe do práce hneď berú hypotéky bez toho, aby mali vytvorenú nejakú rezervu atď. U nás sa im snažíme vysvetliť, že optimálne rozloženie financií je v pomere: 40% spotreba, 30% úvery, 20% ochrana a budovanie aktív, 10% rezerva,“ hovorí Jana.
„Pri takomto hospodárení je vysoko pravdepodobné, že budú v živote ochránení maximálnou možnou mierou pred krízovými situáciami. Rovnako šírime osvetu toho, že každý človek by mal mať vytvorenú rezervu rovnajúcu sa 6-mesačnému príjmu. Keď tieto veci ľuďom hovorím, často krát sa stretnem s výsmechom o tom, ako je to nereálne, že oni rezervu nepotrebujú, lebo majú dve zdravé ruky a tak ďalej, a tak ďalej,“ opisuje reakcie ľudí.
Čo vymyslela podnikateľka Kamila Slašťanová pre reštaurácie, ako im chce pomôcť?
Ťažká situácia kvôli koronavírusu
„Nerada to hovorím, ale tieto ťažké dni, ktoré so sebou priniesol koronavírus, nám dávajú zabrať zdravotne, psychicky, ale aj ekonomicky. A bohužiaľ, ukázalo sa, že ľudia, ktorí dali prednosť svojmu komfortu v zmysle nadmernej, alebo 100% spotreby, aktuálne na túto situáciu doplatia najviac. Nikto z nás nevie, ako dlho bude tento stav trvať. Všetci sa modlíme, aby to prešlo čo najskôr, pretože z dlhodobého hľadiska, je tento stav pre veľkú časť populácie neudržateľný. Podnikatelia a živnostníci prichádzajú o objednávky, tým pádom o peniaze, hrozí prepúšťanie.
Veľa pracujúcich ľudí môže zostať bez práce.
Nech sa nám to páči, alebo nie, vedieť si v čase blahobytu ukrojiť na horšie časy, je jednoducho nevyhnutné. V týchto dňoch sa nám to ukazuje naplno,“ opisuje Jana náročnosť situácie.
Aj Jana v týchto dňoch prichádza o prácu
„Ja sama som aktuálne ohrozená kvôli tomu, že vzhľadom na situáciu je moja pracovná činnosť pozastavená, nakoľko gro mojej práce je v priamom kontakte s ľuďmi. Tým pádom aktuálne takmer nepracujem, s výnimkou vecí, ktoré sa dajú poriešiť prostredníctvom online sveta, no toho je zatiaľ v tomto odvetví dosť málo,“ vraví o svojej osobnej situácii.
„Preto pevne verím, že táto hrozná situácia nás už nebude dlho sužovať, aby sme sa mohli všetci naplno vrhnúť do našich zabehnutých koľají, o ktorých si až teraz uvedomujeme, aké sú úžasné,“ dodáva Jana.