Japonsko čiastočne uvoľňuje lockdown, krajina sa snaží udržať ekonomické obmedzenia na minime

26.2.2021 (Webnoviny.sk) – V šiestich japonských mestách prestane počas víkendu platiť núdzový stav, ktorý krajina zaviedla v úsilí o spomalenie šírenia koronavírusu. V metropole Tokio a troch susediacich prefektúrach bude pokračovať ešte ďalší týždeň. Oznámila to v piatok japonská vláda.

Núdzový stav v krajine naposledy predlžovali začiatkom februára. Pôvodne mal do 7. marca platiť v Tokiu a deviatich prefektúrach. Čiastočný ústup od lockdownu v týždňovom predstihu odráža politiku japonskej vlády, ktorá sa snaží udržať ekonomické obmedzenia na minime.

Viac o téme: Koronavírus

Núdzový stav neznamená tvrdý lockdown, obyvateľom však odporúčajú čo najviac obmedziť pohyb na verejnosti. Reštaurácie a bary majú zatvoriť o 20:00. Na rozdiel od mnohých iných krajín núdzový stav nie je spojený so sankciami za nedodržanie pravidiel. Obchody a školy zostávajú otvorené. S obmedzenými počtami účastníkov môžu pokračovať v činnosti kiná, múzeá a rôzne ďalšie podujatia pre verejnosť.

Japonsku sa napriek uvoľnenému prístupu podarilo udržať počty obetí pandémie na pomerne nízkych úrovniach. V krajine, ktorá má 127 miliónov obyvateľov, si ochorenie COVID-19 podľa oficiálnych údajov doteraz vyžiadalo viac ako 7 700 obetí.

Viac k témam: Koronavírus, lockdown, núdzový stav
Zdroj: Webnoviny.sk – Japonsko čiastočne uvoľňuje lockdown, krajina sa snaží udržať ekonomické obmedzenia na minime © SITA Všetky práva vyhradené.