Jar prináša svieži vzduch a inšpirácie do vášho domova – tipy, ako ich čo najlepšie využiť

Po dlhej zime sa už každý z nás nesmierne teší na osviežujúcu jar. Ako sa pripraviť na toto úžasné obdobie čo najlepšie? Jednoducho robte obyčajné veci inak. IKEA vám ukáže, že aj jarné upratovanie môže byť povznášajúce.

Otvorte okná dokorán a pustite do svojej domácnosti svieži jarný vzduch. Zaveste periny, vyperte obliečky a vysušte ich na balkóne. Ako dobrá pomôcka vám poslúži efektívny sušiak na bielizeň JÄLL či vešiak MULIG na oblečenie.

Pretrieďte veci, ktoré vás obklopujú

Zbavte sa všetkého, čo vás ťaží. Začnite vecami, ktoré už nepotrebujete – tie zachovalejšie môžete predať alebo ponúknuť v bazároch či zbierkach, na internete ich nájdete množstvo. Oblečenie či látky v horšom stave môžete venovať na charitu, ktorá ich spracúva na druhotné výrobky.

Alebo možno poznáte umelcov, ktorí ich ešte dokážu premeniť na niečo pekné alebo užitočné. Psychológovia potvrdzujú, že spolu s nepotrebnými vecami sa zbavujete aj zbytočných a neužitočných emócií a myšlienok.

Urobte radosť sebe a druhým

Jar znamená aj prílev novej energie do života. Prineste si tento pocit domov. Napríklad s látkami v dizajnoch SILOMAL, VEDMAL či ELSABET, ktoré vznikli v spolupráci s indickou spoločnosťou Rangsutra. Tá zamestnáva 2 000 ľudí z indického vidieka, prevažne žien, ktorých zručnosti zúročuje výmenou za kvalitné pracovné podmienky.

Obliečky na vankúše inšpirované tradičnými remeslami ako sú vyšívanie, tkanie textilu a pletenie z trávy vyniknú aj u vás doma a dodajú vášmu domovu farby a presne tú energiu, ktorú potrebujete. Takýmto spôsobom potešíte seba a zároveň podporíte druhých.

Hodina botaniky u vás doma

Postarajte sa, aby jar vo vašom domove začala čo najskôr. Nakúpte si semienka a rastliny a zasaďte ich do nadčasových črepníkov MUSKOTBLOMMA. Môžete zapojiť aj deti, ktoré vám pomôžu a popritom sa rozprávajte, čo sa deje v prírode, keď sa roztopí sneh.

Uvidíte, akí budú vaši drobci fascinovaní a nadšení pri pozorovaní, ako sa semienka, ktoré spolu zasadíte, pomaly menia na rastlinky. Zverte im nejakú z rastlín, o ktorú sa budú starať oni sami a podporte tak ich zodpovednosť. Vyberajte rastliny, ktoré miluje hmyz, špeciálne motýle a včely a poklady na hodinu biológie máte pripravené! Učte deti citlivo vnímať svet.

Aj na balóne môžete zasadiť i jedlé rastlinky ako bylinky či paradajky a neskôr z nich spoločne niečo uvariť. Odmena za všetko vaše úsilie bude naozaj chutná!

Hrajte sa s deťmi či bez nich

Možno potrebujete oživiť vzťahy s deťmi, ktoré zasiahla únava z online vzdelávania a našich home officov. Niekedy to bol pekný cirkus! Otočte to a vytvorte cirkus, ktorý si tento raz užijú všetci! Potrebujete k tomu len farebné šapitó a predstavenia sa môžu začať. Celá detská izba sa premení na farebný stan plný fantázie s obliečkami či kobercom z kolekcie BUSENKEL. Alebo vytiahnite stan von a hrajte sa v záhrade či parku.

Začnite tvoriť, kreslite si, maľujte a veľa sa rozprávajte o svojich plánoch a o tom, na čo sa tešíte. Zájdite do oddelenia s kreatívnymi potrebami a vymyslite program na najbližšie voľné popoludnie. Zabudnite aspoň na chvíľu na všetky povinnosti a namiesto nudných rodičov sa staňte fanúšikmi či zabávačmi svojich detí a pokojne aj cirkusantmi.

Začínajte každý deň výnimočne

Tak ako jar otvára dvere do krajšieho obdobia roka, ráno je začiatkom každého dňa. Urobte vaše rána čo najlepšími! Zacvičte si pri otvorenom okne, alebo si doprajte krátke dychové cvičenie či meditáciu. Ak máte možnosť, pripravte si chutné a výdatné raňajky a jedzte v pokoji. Tento čas nie je len o jedle, ale je aj o stretnutí s vašimi najbližšími.

Využite vozík RÅSKOG, ktorým si jedlo dopravíte kamkoľvek. Nachystajte si pohodlné vankúše, rozmiestite kreslá, ktoré doslova volajú, aby ste sa do nich posadili. Stôl prikryte obrusom, jedlo esteticky rozložte na podnos ANLEDNING, ktorý jedlo ochráni proti hmyzu a už si len užívajte. Cez víkend môžete aj s celou rodinou raňajkovať v posteli a z okna sledovať prebúdzajúci sa svet. Dobrou pomôckou bude podnos do postele RESGODS.

Ak sa vám podarí urobiť aj z rutinných činností niečo výnimočné, každý deň prežijete naplno. Nadýchnite sa jari a načerpajte do života radosť, ktorú toto prichádzajúce obdobie prináša. Užite si to!