Stretli ste sa už s pojmom funkčná medicína? Že nie? Nejde o nový smer, či vnímanie medicíny a zdravotnej starostlivosti, svoje počiatky má v 90. rokoch, kedy sa tomuto pohľadu na zdravie začali venovať v Amerike.
Neskôr si funkčná medicína našla svojich priaznivcov aj v Európe a postupne sa jej dostáva zaslúženej pozornosti.
Čo je funkčná medicína
Na prvý pohľad vyzerá alternatívne. Ide však o spojenie klasickej západnej a čínskej medicíny. Nič totiž nie je iba čiernobiele a funkčná medicína je komplexná. Na človeka i jeho zdravie pozerá ako na rôznorodú bytosť z viacerých uhlov pohľadu. Sme tvorení nielen fyzickým telom ale i tým, čo prežívame v jeho vnútri. A to je často príčinou mnohých zdravotných problémov.
Funkčnej medicíne sa venujú vyštudovaní lekári a tento článok vznikol po prečítaní knihy od jedného z nich. Táto kniha nám odhaľuje to, čo vo vnútri mnohí dobre vieme, ale postupne na to zabúdame. Sme komplexné bytosti, máme svoje telo, pocity, vnímanie sveta. Všetko, s čím sa človek stretne ho ovplyvňuje a vplýva to i na jeho imunitu a teda obranyschopnosť organizmu. Dnes už nie je žiadnym tajomstvom, že jedným z najväčších spúšťačov civilizačných nevyliečiteľných ochorení ako rakovina či Alzhaimerova choroba je stres. Pôsobí na nás, naše bunky a oslabuje ich. Schopnosť organizmu brániť sa, či liečiť sa oslabuje s nimi.
Príčiny zdravotných problémov
V krátkosti sa dá povedať, že funkčná medicína s využitím moderných prístrojov, informácií a vedomostí, ktoré máme k dispozícii pátra po príčinách zdravotných problémov. V ordinácii funkčného lekára sa liečba začína konzultáciou, kde sa doktor v rozhovore snaží zistiť čo najviac o životnej situácii, zázemí a prostredí v ktorom pacient žije. Nerieši problém, ktorý je zjavný, ale hľadá dôvod, prečo sa ukázal. Iba po odstránení príčin môžu zmiznúť symptómy.
Moderná medicína má k dispozícii lieky na potlačenie množstva zdravotných ťažkostí. Pri chronických ochoreniach však lieky často dokážu zmierniť bolesti, no neodstránia ich. Funkčná medicína sa na zdravotný problém pozerá ako na dôsledok dlhodobého životného štýlu. Ak sa teda chcete vyliečiť, je potrebné do detailov preskúmať vaše návyky, stravu, pohyb, čas strávený vonku, mieru stresu, ktorej musíte denne čeliť, atď..
Malé kroky k veľkým zmenám
Dobrou správou je, že to, čo vyzerá na prvý pohľad zložito je vo svojej podstate veľmi jednoduché. Navráťme sa ku koreňom. Spomeňte si ako žili vaši starí rodičia. A spomaľte. Darujte čas sebe, svojmu telu i mysli. Zavádzajte do svojho každodenného života nové návyky. Aké? Sú to paradoxne zvyky, ktoré s nami boli dávno, no s modernou dobou sme ich vytesnili kamsi na okraj. Jednoduché veci, ktoré nás možno nedostanú z každej choroby, no zvýšia kvalitu nášho života a jeho prežívania. Môžeme ich volať prevenciou:
Venujte svojmu životu čas. Skúmajte svoje ja, svoje postoje, názory, reakcie v rozličných viac či menej záťažových situáciách. Žite vedome v prítomnom okamihu.
Venujte si odpočinok. Sledujte prírodu a to, ako funguje v súlade s časom. Choďte spať po zotmení, a vstanete skoro, ale oddýchnutí.
Jedzte pestrú stravu. Varte si, a používajte kvalitné suroviny, nie polotovary. Imunita sa buduje v črevách. V jedle platí, že menej je viac.
Pite dostatok tekutín.
Robte si radosť. Už ste zabudli ako na to, alebo ste to možno nikdy nevedeli? Predstavte si seba ako malé dieťa. Aj vy ste ním kedysi boli. Ste to isté dieťa, iba v staršom tele. Doprajte si toľko lásky, koľko by ste dali tomu malému dievčatku na fotke v starom fotoalbume. A odpustite si.
Učte sa hovoriť pravdu, aj keď je nepríjemná. Učte sa hovoriť nie, keď to tak cítite. Ak ste na ceste k sebapoznaniu, nemáte zlé úmysly. Nie je to sebecké byť sám sebou a vravieť presne to, čo cítite. Zároveň pestujte dobré vzťahy s blízkymi.
Ak vonku nie je víchrica, aká postihla Vysoké Tatry pred 16 rokmi, vždy je dobré počasie na prechádzku. Už ste to určite počuli, už 20 minút na čerstvom vzduchu zvýši vašu obranyschopnosť a naštartuje všetky procesy, ktoré tvoria pocit šťastia.
Buďte vďačné. Vždy je za čo ďakovať.
Dočítali ste tento článok až sem? Tak viete, čo potrebujete, teraz vypnite PC a buďte chvíľu offline. Napríklad s dobrou knihou v ruke.