Je známy názov novej politickej strany prezidenta Andreja Kisku

Nová politická strana odchádzajúceho prezidenta nadobúda reálne kontúry. Na ministerstvo vnútra doručili oznámenie o tom, že sa začínajú zbierať podpisy na vznik novej politickej strany Andreja Kisku.

Ako informuje televízia Markíza na svojom spravodajskom webe tvnoviny.sk, jej názov je Za ľudí“. Pre TV Markíza to potvrdil zdroj z ministerstva vnútra. Stranu by mali predstaviť v pondelok v Banskej Bystrici.

Prečítajte si aj o tom, ako bude prebiehať inagurácia Zuzany Čaputovej

kiska
Andrej Kiska

Životopis Andreja Kisku

Andrej Kiska sa narodil 2. 2. 1963 v učiteľskej rodine. Je druhýkrát ženatý a má 5 detí. V roku 1986 ukončil inžinierske štúdium v odbore mikroelektronika na Elektrotechnickej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Po vysokej škole pracoval ako projektant v spoločnosti Naftoprojekt v Poprade. V roku 1990 odišiel do USA, kde pracoval ako predavač v obchode na benzínovej pumpe, neskôr ako pomocný robotník na stavbe.

Ako manažér a podnikateľ pracoval viac ako 15 rokov. Založil viaceré spoločnosti, najúspešnejšie z nich Triangel a Quatro v roku 1996. Tieto firmy poskytli počas svojej histórie finančné služby viac ako 1 miliónu ľudí a stali sa najúspešnejšími splátkovými spoločnosťami na Slovensku. V roku 2005 predal všetky svoje podiely v týchto spoločnostiach VÚB banke a rozhodol sa venovať charite.

Spolu s priateľom založil v roku 2006 neziskovú organizáciu Dobrý Anjel, na financovanie ktorej daroval z vlastných peňazí 1 milión eur. Dnes je to najúspešnejšia nefiremná charita na Slovensku.

V roku 2006 získal ocenenie Manažér roka časopisu Trend a v roku 2011 ocenenie Krištáľové krídlo za filantropiu.

Prezident Slovenskej republiky

V roku 2012 sa Andrej Kiska rozhodol kandidovať na post prezidenta Slovenskej republiky ako nezávislý a nestranícky kandidát. V druhom kole prezidentských volieb 29. marca 2014 bol zvolený za prezidenta Slovenskej republiky. Hlas mu dalo 1 307 065 voličov, čo predstavovalo 59,38 percenta zo všetkých odovzdaných hlasov. Funkcie prezidenta Slovenskej republiky sa ujal po zložení sľubu 15. júna 2014.

Zdroj: prezident.sk, webnoviny.sk – Je známy názov novej politickej strany prezidenta Andreja Kisku © SITA Všetky práva vyhradené.