Jeden z kľúčových svedkov NAKA v medializovaných kauzách podal sťažnosť proti obvineniu

0
Jeden z kľúčových svedkov NAKA v medializovaných kauzách podal sťažnosť proti obvineniu

27.7.2021 (Webnoviny.sk) – Jeden z kľúčových svedkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Matej Zeman, prezývaný Zemák, podal sťažnosť proti obvineniu vyšetrovateľmi Úradu inšpekčnej služby.

Úrad jeho a ďalšie dve osoby podozrieva, že ich svedecké výpovede v prípadoch Očistec a Judáš sú vykonštruované tak, aby sa ich svedectvá navzájom potvrdzovali. Informovala o tom televízia Joj na svojom spravodajskom webe Noviny.sk.

Uznesenie obsahuje chyby

Vďaka týmto svedkom sa do väzby dostali vysokí funkcionári finančnej správy, ale aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Inšpekcia vedie trestné stíhanie, v ktorom preveruje, či na krivú výpoveď svedkov nahovárali policajti vyšetrujúci prípady Očistec, Judáš, Mýtnik a iné, pod dozorom špeciálnej prokuratúry.

„Skutky, ktoré sa mu kladú za vinu, nenapĺňajú znaky skutkových podstát trestných činov podľa trestného zákona a nenasvedčuje tomu ani odôvodnenie uznesenia, ktoré je príliš všeobecné vo vzťahu k údajnému protiprávnemu konaniu môjho klienta. Navyše uznesenie obsahuje závažnejšie chyby, za ktoré ho považujeme za zmätočné a nepreskúmateľné, a preto máme za to, že nemôže byť zákonným podkladom na vznesenie obvinenia voči môjmu klientovi,“ vysvetlila pre spomínaný portál žiadosť klienta jeho obhajkyňa Ivana Štefanková.

S políciou chce spolupracovať

Obhajkyňa obvineného a svedka zdôraznila aj fakt, že Matej Zeman je v pátracom konaní aj napriek tomu, že s políciou chce spolupracovať. „Orgány činné v trestnom konaní a aj dozorujúci prokurátor sú oboznamení s tým, že môj klient vypovedať chce a trestnému konaniu sa nevyhýba,“ doplnila Štefanková.

Ako ďalej konštatovala, klient je momentálne na dovolenke, ktorá bola dohodnutá aj na Špecializovanom trestnom súde.

Podľa zistení uvedenej televízie uznesenie o vznesení obvinenia už v pondelok dostal aj obhajca hľadaného Petra Petrova. Ten je kľúčový svedok NAKA a inšpekcia po ňom pátra od utorka minulého týždňa. Jeho advokát po preštudovaní obsahu obvinenia zrejme taktiež podá proti uzneseniu sťažnosť.

Viac k témam: kauza Judáš, kauza Očistec, svedok
Zdroj: Webnoviny.sk – Jeden z kľúčových svedkov NAKA v medializovaných kauzách podal sťažnosť proti obvineniu © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu