Čo napísal v liste maliar Vincent van Gogh s Paulom Gauguinom? Určite vás to prekvapí!

Francúzsky aukčný dom Drouot Estimations ponúkne na budúci týždeň v dražbe jediný známy list, ktorý spoločne napísali maliari Vincent van Gogh a Paul Gauguin.

Podľa odhadov by sa dokument, v ktorom prvý menovaný umelec okrem iného opisuje ich návštevy francúzskych nevestincov, mohol predať za 180- až 250-tisíc eur.

Štvorstranový list

Umelci napísali štvorstranový list v novembri 1888 a adresovali ho ďalšiemu postimpresionistickému maliarovi Émileovi Bernardovi. Napísali ho vo francúzskom meste Arles, kde holandský maliar býval od februára toho roku, krátko po tom, čo sa k nemu pridal Gauguin.

Van Gogh na začiatku listu opisuje svojho francúzskeho priateľa a ďalej spomína napríklad návštevy nevestincov a ich vplyv na ich tvorbu či úmysel vytvoriť novú umeleckú asociáciu. Gaugin list uzatvára kratším odkazom.

Prečítajte si aj článok o najslávnejších umelkyniach

Vincent van Gogh, Musée d'Orsay, Paris
Vincent van Gogh, Musée d’Orsay, Paris

Ďalšia korešpondencia

Aukcia, ktorá sa uskutoční budúci utorok v Paríži, ponúkne záujemcom aj ďalšiu Gauguinovu korešpondenciu, napríklad s manželkou a neznámou milenkou, či listy a skice umelcov ako Amedeo Modigliani, Pierre Auguste Renoir, Paul Cézanne a Pablo Picasso.

V ponuke sú tiež ilustrované notesy maliara Marca Chagalla, ktoré by mohli podľa odhadov vyniesť až 100-tisíc eur.

Zdroj: Webnoviny.sk – Jediný známy list napísaný maliarmi Vincentom van Goghom a Paulom Gauguinom ide do dražby © SITA Všetky práva vyhradené.