Jeff Bezos predstavil tím, ktorý by chcel vytvoriť vesmírny modul na pristátie na Mesiaci

23.10.2019 (Webnoviny.sk) – Generálny riaditeľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos predstavil „národný tím„, ktorý by chcel vytvoriť vesmírny modul, ktorý v roku 2024 odvezie astronautov na Mesiac. Na projekte sa podieľajú Bezosova spoločnosť Blue Origin, ďalej Lockheed Martin, Northrop Grumman a Draper. Podnikateľ porozprával o návrhu na 70. Medzinárodnom astronautickom kongrese vo Washingtone.

Program nazvali Artemis

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pôvodne plánoval návrat na Mesiac v roku 2028, no americký viceprezident Mike Pence oznámil, že vláda chce dosiahnuť tento cieľ už o štyri roky skôr.

Program nazvali Artemis podľa sestry boha Apolóna. Súčasný plán počíta s tým, že modul odštartuje z vesmírnej stanice Gateway na obežnej dráhe Mesiaca. NASA predtým uviedla, že chce modul pozostávajúci z troch častí, no necháva otvorené dvere aj iným návrhom.

Súťaž s inými spoločnosťami

Bezos uviedol, že jedna časť modulu, ktorú vyrobí Northrop Grumman, povezie ostatné dve časti z Gateway nižšie na obežnú dráhu. Odtiaľ dopraví posádku na povrch Mesiaca ďalšia časť, ktorú zostaví Blue Origin, pričom použije nový motor BE-7, ktorý v súčasnosti vyvíja. Lockheed Martin skonštruuje poslednú časť, ktorá vynesie astronautov späť na orbitu. Firma Draper okrem iného zabezpečí elektronické systémy.

Ponuka „národného tímu“ bude súťažiť s inými spoločnosťami, ktoré chcú získať kontrakt na zostavenie modulu. Víťaza plánujú oznámiť počas nasledujúcich mesiacov.

Viac k témam: Mesiac, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk – Jeff Bezos predstavil tím, ktorý by chcel vytvoriť vesmírny modul na pristátie na Mesiaci © SITA Všetky práva vyhradené.