Kancelária NR SR rozdá finančné príspevky poslaneckým klubom. OĽaNO dostane mesačne 1 750 eur, Za ľudí nič

6.2.2022 (Webnoviny.sk) – Poslanecké kluby budú dostávať z rozpočtu Kancelárie Národnej rady SR v tomto roku dohromady 4 200 eur mesačne. Vyplýva to z rozhodnutia predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), kedy limit výdavkov na jedného člena klubu je 35 eur mesačne.

Smer dostane 910 eur mesačne

Najsilnejší vládny klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) získa mesačne 1 750 eur. Druhý najpočetnejší klub strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) dostane 910 eur.

Sloboda a Solidarita (SaS) bude mať 665 eur. Klub Sme rodina dostane na účet 595 eur a klub strany Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) má nárok na 280 eur.

Rozpadnutý klub Za ľudí

Po parlamentných voľbách vzniklo v parlamente šesť poslaneckých klubov. Teraz ich je päť. Klub Za ľudí sa rozpadol. Podľa rokovacieho poriadku parlamentu klub musí mať minimálne osem členov.

Z pôvodných 12 poslancov klubu Za ľudí zostali iba štyria. Dvaja Miroslav Kollár a Tomáš Valášek pôsobia ako nezaradení. Ďalší šiesti vstúpili do klubu SaS.

Nezaradení poslanci príspevok nedostanú

Tak ako v parlamente stúpa počet nezaradených poslancov, tak klesajú výdavky kancelárie parlamentu na výdavky pre klub. Momentálne v parlamente pôsobí 30 nezaradených zákonodarcov.

Tí na mesačný príspevok nárok nemajú. Nemôžu využívať servis klubu, majú však vlastné kancelárie na Západnej terase Bratislavského hradu.

Kluby môžu poskytnuté financie využiť napríklad na nákup kancelárskych potrieb a materiálu, občerstvenia počas porád či nákup kvetov.

Viac k témam: Finančný príspevok, Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky, poslanecké kluby
Zdroj: Webnoviny.sk – Kancelária NR SR rozdá finančné príspevky poslaneckým klubom. OĽaNO dostane mesačne 1 750 eur, Za ľudí nič © SITA Všetky práva vyhradené.