Kauza vraždy Basternáka: Súd uznal Zsuzsovú vinnú a vo väzení môže stráviť až 21 rokov

4.12.2020 (Webnoviny.sk) – Vo veci závažného zločinu úkladnej vraždy bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici dnes padol verdikt, ktorým súd troch obžalovaných uznal za vinných.

Hlavného obžalovaného Romana O. súd odsúdil na 21 rokov odňatia slobody. Rovnako 21 rokov dostala aj obžalovaná Alena Zs., ktorá je súdená aj v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka.

Posledný obžalovaný Vladimír M. dostal ako súhrnný trest odňatia slobody tiež 21 rokov. Všetci obžalovaní majú byť umiestnení v ústave na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia.

Zapisovateľke prišlo nevoľno

Čítanie rozsudku bolo na 20 minút prerušené pre náhlu nevoľnosť zapisovateľky, ktorú prišli následne ošetriť záchranné zložky. V pojednávaní sa pokračovalo za prítomnosti náhradnej zapisovateľky.

Podľa rozsudku si mal Roman O. pre predchádzajúce spory objednať vraždu bývalého primátora Basternáka u Aleny Sz, ktorá objednávku sprostredkovala Vladimírovi M.. Posledný obžalovaný vraždu zorganizoval so Štefanom Kaluzom, ktorý je už za jej spáchanie právoplatne odsúdený na 25 rokov. Vladimír M. mu mal zabezpečiť zbraň a aj vybrať miesto činu.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) žiadal pre všetkých troch obžalovaných tresty odňatia slobody v trvaní 25 rokov. Tí od začiatku procesu svoju vinu a účasť na vražde popierali. Podľa Aleny Sz. ktorá je súdená tiež v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka, si svedok Zoltán A. si všetko vymyslel a podľa nej vo svojich výpovediach klamal.

Basternáka zavraždili pred jeho domom

Hlavným obžalovaným je Roman O., ktorý si mal vraždu objednať. Obžalovaná Alena Zs. mala byť sprostredkovateľkou vraždy a ďalší obžalovaný Vladimír M. ju mal následne zadať Štefanovi Kaluzovi, ktorý je už za jej vykonanie právoplatne odsúdený. Hlavným svedkom v tejto kauze má byť Zoltán A., ktorý je kľúčovým svedkom aj v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka.

Exprimátora a regionálneho politika Basternáka zavraždili 9. júla 2010 večer pred jeho domom. Polícia vtedy pracovala s verziou, že vraždu si niekto objednal. Strelec Kaluz však objednávateľa neprezradil.

Alena Zs. v minulosti robila Romanovi O. politickú kampaň na post primátora Hurbanova proti zavraždenému Basternákovi. Vladimír M. je bývalý príslušník skupiny sýkorovcov a s Kaluzom pracovali pre rovnakú súkromnú bezpečnostnú službu.

>>> Správu aktualizujeme

Viac k témam: vražda exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka
Zdroj: Webnoviny.sk – Kauza vraždy Basternáka: Súd uznal Zsuzsovú vinnú a vo väzení môže stráviť až 21 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.