Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

RODIČOVSTVO

Keď deti chcú viac, alebo ako naučiť dieťa šetriť

Zdieľať
pokladnicka, setrenie, deti

Deti už odmalička chcú mať všetko, čo vidia. Postupom času ale zisťujú, že nemôžu mať všetko. Preto je dôležité naučiť deti šetriť a naučiť ich, že čím viac si ušetria, tým viac môžu mať tých vecí, ktoré naozaj chcú a potrebujú.

Rodičovský vzor

Deti  sa už od malička rozhodujú podľa toho, ako sa správajú ich rodičia. Platí to aj v tomto prípade. Keď dieťa vidí, že rodič sa snaží šetriť a tiež si nedopraje všetko, na čo mu oko padne, tak ani dieťa nebude za každú cenu chcieť všetko, čo vidí.

Šetriť nám najviac sťažujú reklamy, ktoré denno-denne vidíme na zástavkách, v televízií, na internete, alebo počujeme v rádiu. Ak dieťa vidí reklamu, kde sa všetci usmievajú a sú šťastní, že sa môžu s hračkou hrať, tak je samozrejmé, že túto hračku bude chcieť.

V tomto prípade je úlohou rodiča dieťaťu vysvetliť, že ak danú hračku nekúpia, tak môže dostať niečo väčšie, alebo hodnotnejšie. Alebo sa rodič s dieťaťom dohodne, že hračku kúpia, ak sa napríklad na týždeň vzdá sladkostí.

Rôznej podobnej motivácie je veľmi veľa a je na rodičoch ako sa rozhodnú. Tieto situácie učia deti, že nemôžu mať všetko, čo si zmyslia a týmito maličkosťami sa učia základy šetrenia.

rodicia, deti, vychova

Foto: pexels.com

Učenie hrou

Pri menších deťoch je veľmi efektívne učenie sa hrou. Pri hre deti získavajú prvý kontakt s reálnymi situáciami. Počas hry sa deti snažia vžiť do svojej úlohy a snažia sa pochopiť rôzne vzorce správania. Pri malých deťoch je ešte toto uvedomovanie náročné, ale stálym opakovaním hry, si postupne uvedomujú, čo môžu urobiť inak, aby dosiahli viac.

V tomto prípade je vhodná hra na obchod. V každom hračkárstve majú malé detské pokladničky aj s peniazmi. Poprípade sa dá takáto pokladnička vyrobiť z kartónových škatúľ napríklad od mlieka, alebo topánok.

Princíp hry je jednoduchý. Dieťa môže byť pre lepšie pochopenie nakupujúci, čiže dostane niečo, čo predstavuje herné peniaze. V obchodíku bude rôzny tovar (hračky, ovocie,..), kde bude každý označený určitou sumou peňazí, alebo napríklad počtom guľôčok. Dieťa bude postupne nakupovať. Takouto hrou reálne zistí, že ak minie peniaze na niečo, čo nepotrebuje, tak mu nemusí ostať na to, čo chce a potrebuje.

vlacik, hracky, deti, vychova

Foto: pexels.com

Pokladničky

Ďalší zaujímavý spôsob, ktorý môže napomôcť šetreniu u detí, sú pokladničky. Ak má dieťa o niečo záujem, tak si s rodičmi môže vytvoriť, alebo kúpiť pekné pokladničky. Na internete je množstvo spôsobov výroby pokladničiek a dieťa sa pri výrobe zabaví a naučí niečo nové.

Dôležité je zvoliť si správny systém a ten sa pokúsiť dieťaťu vysvetliť.

Najprv si treba s dieťaťom ujasniť na akú vec sa šetrí. Môže to byť napríklad tak, že za každú sladkosť, alebo hračku, ktorú dieťa odmietne, alebo povie že nechce, sa dá do pokladničky jedno euro.

Takto dieťa pochopí, že ak sa vzdá maličkostí, tak postupne si môže takýmto spôsobom našetriť na vytúženú hračku, výlet a iné.

Drobné domáce „brigády“

Pri starších deťoch, ktoré ako tak už chápu zmysel peňazí a vedia počítať, sú vhodné domáce brigády. Dieťa dostáva od rodičov peniaze za to, že napríklad povysavajú, utrú prach, umyjú riad a ďalšie pomocné práce v domácnosti.

stipce, deti, ucenia, hra

Foto: pexels.com

 

Nie všetci rodičia súhlasia s takýmto „zarábaním“, pretože pomoc rodičom je samozrejmá. Môže u dieťaťa vzniknúť pocit, že vždy keď niečo uprace, tak má za to dostať peniaze. V tomto prípade je možné dieťa napríklad nasmerovať tak, že bude pomáhať susedom, alebo mame a otcovi v práci.

Ďalšou možnosťou je, že dieťa nebude dostávať reálne peniaze, ale napríklad body, ktoré sa budú zapisovať a dieťa sa samé rozhodne, na čo tieto „body“ minie.

Spôsoby ako motivovať je mnoho a je na rodičoch, ktorý spôsob si vyberú. Učiť dieťa šetriť je samozrejme vhodné už odmalička, pretože čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel.

Tagy
Anka Belakova

Som učiteľka, ktorá rada píše a baví ju to.

  • 1

Aj toto by sa vám mohlo páčiť

Zanechaj nám svoj komentár

X