Kedy je najlepší čas robiť rozhodnutia alebo zdriemnuť si? Počúvajte svoje biologické hodiny!

0
Kedy je najlepší čas robiť rozhodnutia alebo zdriemnuť si? Počúvajte svoje biologické hodiny!
pixabay.com

Kkaždý deň vaše telo funguje podľa vlastného jedinečného časového rozvrhu – v určitých momentoch vaše hormóny vystrelia, vaša energia stúpne alebo klesne, váš hlad sa naštartuje alebo ustúpi a vaše telo sa buď zobudí, alebo vypne. Samozrejme, hovoríme o vašom dennom rytme alebo biologických hodinách – ktoré riadi všetko od spánku a bdenia, až po jednotlivé časy počas dňa, kedy ste najproduktívnejší alebo potrebujete oddych.

Znalosť hodín vášho tela vám umožní naplánovať si deň a zvýšiť produktivitu. Na to, aby ste si dobre nastavili hodiny svojho tela, vám prinášame 15 najlepších tipov, s ktorými budete akčnejší a zdravší.

1. Najdôležitejšiu prácu urobte medzi 9:00 a 12:00

Môže to byť lákavé stráviť dopoludnie robením jednoduchých úloh a na popoludnie si nechať tie najväčšie výzvy. Ale práve vtedy začne vaša energia klesať vďaka vášmu prirodzenému biologickému rytmu. Označuje sa to aj ako popoludňajší prepad. Podľa Harvard Business Review máte skutočne len pár hodín ráno na to, aby ste pracovali na svojej najvyššej úrovni bdelosti.

2. Zacvičte si neskoro popoludní

Dať si ranný tréning je určite prospešný, ale načasovanie nezodpovedá hodinám vášho tela. Môžete si skvele zacvičiť, ale štúdia z roku 2012 publikovaná v časopise Journal of Strength & Conditioning Research zistila, že úroveň vašej sily a flexibility je na vrchole neskoro popoludní kvôli tomu, že vaša telesná teplota stúpa po celý deň. Dokonca je to tiež čas, kedy sa najčastejšie prekonávajú olympijské rekordy!

3. Jedzte, keď váš metabolizmus funguje najlepšie

Ak ešte stále vynechávate raňajky, prestaňte s tým: Prvé jedlo dňa pomáha predchádzať neskoršiemu prejedaniu sa, ale tiež vás poháňa a dodáva vám energiu na celý deň, tvrdí klinika Mayo. Navyše to funguje aj podľa hodín vášho tela, pretože ráno je váš metabolizmus najlepší, a zvládne aj konzumáciu výdatnejšieho jedla.

jedlo, potraviny, kava
Foto: pixabay.com

4. Nerobte dôležité rozhodnutia popoludní

Ak sa chystáte robiť dôležité rozhodnutia, urobte to ráno: Jedna štúdia našla časť mozgu, ktorá vám pomôže rozlíšiť, čo je prínos a čo by mohlo byť riziko, a táto činnosť mozgu sa začína znižovať okolo 14:00, takže to nemusí byť najlepší čas na to, aby ste urobili nejaký významný krok, ktorý ovplyvní váš život.

5. Jedzte skôr

Večera o deviatej? Radšej sa jej vyhnite! Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, jedzte radšej podľa rytmu vášho tela. Štúdia z roku 2011 zistila, že tí, ktorí jedli neskoro večer, zvýšili riziko obezity, ako aj gastrointestinálnych, cerebrovaskulárnych a kardiovaskulárnych porúch v dôsledku zmien v metabolizme. Čím skôr budete večerať, tým lepšie.

6. Prestaňte v noci pozerať televíziu

Stráviť každú noc sledovaním svojej obľúbenej šou sa môže javiť ako skvelý spôsob odpočinku, ale narúša to váš biorytmus. Zistenie z roku 2017 zistilo, že trávenie všetkého času pred obrazovkou vedie k horšiemu spánku. Skoré vypnutie televízie – a možno namiesto toho čítanie – vám môže pomôcť zaspať v normálnom čase.

Prečítajte si: Prekvapenie na OTO-vi! Čo ste o Adele Vinczeovej nevedeli?

 

ovladac
pixabay.com

7. Nepracujte hneď ráno

To je dobrá výhovorka, však? Keď sa ráno zobudíte, vaše telo potrebuje určitý čas na prispôsobenie a pravdepodobne stále túži po trochu väčšom čase medzi jednotlivými úlohami. Takže skoro ráno si nájdite čas na prípravu kávy a prečítajte si noviny. Potom, keď vaša energia začne nastupovať, neváhajte a začnite so skutočnou prácou.

8. Nájdite svoj hlavný čas na zdriemnutie

Áno, je úplne v poriadku si zdriemnuť (dokonca aj Albert Einstein a Thomas Edison boli tým známi). Rýchle 20 až 30-minútovéý spánok môže pomôcť zvýšiť vašu náladu, bdelosť a výkon, tvrdí Národná nadácia pre spánok – musíte len nájsť to správne okno vo vašom rozvrhu. Ak máte pocit, že sa vaše telo začne ťahať spať o 15:00, urobte si čas na spánok.

9. Pred spánkom si dajte studený kúpeľ alebo sprchu

Zatiaľ, čo teplé kúpele pred spaním by sa mohli javiť ako najpríjemnejšie na to, aby ste sa dostali do režimu spánku, guru Tim Ferriss prisahá na ľadové kúpele. Na svojom blogu uviedol, že ich praktizoval po dobu 10 minút asi hodinu pred spaním a použil na to 2 až 3 vrecúšok ľadu. Celkovo sa potom cítil odpočinutejší.

10. Keď sa budete cítiť spomalení, choďte do posilňovne

Necítite sa produktívni? Využite tento čas na cvičenie. Či už je to cez obednú prestávku alebo popoludní, možno nebudete môcť dosiahnuť svoje osobné rekordy (čo by sa stalo podvečer), ale táto prestávka na vypotenie sa vám pomôže efektívnejšie využívať čas.

11. Pred spánkom nepite alkohol

Nie, ani víno. Štúdie preukázali, že alkohol môže spôsobiť najrôznejšie problémy so spánkom. Iste, zo začiatku vás to možno bude ťahať na spánok – ale nakoniec to ovplyvní vaše štádium REM, rozbije vám to biorytmus a budete sa budiť počas noci, a na druhý deň sa budete cítiť unavení.

 

vino
pixabay.com

12. Choďte skôr do postele

Nebojujte večer proti svojej únave – pracujte s ňou. Ak zostanete hore noc čo noc, skončí sa to zmenou vašej chuti do jedla, čo môže viesť k priberaniu, tvrdí štúdia z roku 2011, ktorú uskutočnila Northwestern University. Vstúpte do ríše snov skôr a budete celkovo lepšie fungovať.

13. Trávte viac času vonku

Pomôcť dostať svoj rytmus späť na správnu cestu môže závisieť od výletu do nádhernej prírody. Štúdia zverejnená v časopise Current Biology z roku 2016 zistila, že účastníci, ktorí sa vybrali na víkendový kemp, posunuli svoju hladinu melatonínu, keď boli vonku v prírode, čo im po návrate pomohlo zaspať večer o hodinu skôr.

14. Nedospávajte cez víkend

Cez víkendy sa určite cítite skvele, keď si ráno pospíte dlhšie, ale po čase dosiahnete pravý opak. Podľa jednej štúdie môže príliš dlhé vyspávanie spôsobiť problémy s vnútornými hodinami vášho tela, čo zmení vašu chuť k jedlu a pokazí vám to metabolizmus, čo vedie k priberaniu.

15. Znížte teplotu

Keď zabezpečíte, aby bola vo vašej spálni tma, určite to s vašim spánkovým cyklom spraví zázraky, ale ďalšou nevyhnutnosťou je regulácia teploty. Podľa Národnej nadácie pre spánok je optimálna teplota na spánok medzi 19 až 21 stupňami, čo vám zumožní kvalitný spánok.

Zdroj: bestlifeonline.com, pixabay.com
 

žiadne príspevky na zobrazenie