Kedy prijme Matovičova vláda ekonomické opatrenia pre Covid-19? Hrozia bankroty a prepúšťania

0
Kedy prijme Matovičova vláda ekonomické opatrenia pre Covid-19? Hrozia bankroty a prepúšťania

27.3.2020 (Webnoviny.sk) – Zástupcovia vlády dali zamestnávateľom prísľub, že prijmú adekvátne opatrenia na zmiernenie dopadov šírenia koronavírusu na podnikateľské prostredie do pondelka budúceho týždňa. V tlačovej správe o tom informuje Slovenská obchodná a priemyselná komora.

O ekonomickej a finančnej situácii slovenských podnikov v súvislosti s pandémiou rokovali vo štvrtok predstavitelia podnikateľských inštitúcií s ministrom hospodárstva Richardom Sulikom a ministrom financií Eduardom Hegerom.

Negatívne dopady na slovenskú ekonomiku

„Naliehavo požiadali o neodkladné prijatie opatrení znižujúcich negatívne dopady na slovenskú ekonomiku. Poukázali na skutočnosť, že Slovensko zaostáva za ostatnými krajinami nielen v rámci Európskej únie, ale aj V4, čo môže spôsobiť reťazenie bankrotov firiem, stratu trhov a rast nezamestnanosti,“ uvádza ďalej komora.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Ministerstvo hospodárstva SR vo štvrtok informovalo, že predstaví prvý balík približne 50 opatrení na zmiernenie dopadov šírenia koronavírusu na podnikateľský sektor v čo najkratšom čase. Vláda si podľa rezortu uvedomuje zložitosť situácie, v ktorej sa pre koronakrízu ocitli. Cieľom navrhovaných zmien je pomôcť firmám a podnikateľom s cash-flow a udržaním zamestnanosti.

„Ide o opatrenia, ktoré znížia prevádzkové náklady, pomôžu pri vykrývaní strát, natiahnutí v čase rôznych povinností a týkať by sa mali aj náhrady škôd. Opatrenia sa budú ďalej dopĺňať v závislosti od vývoja situácie,“ priblížilo ministerstvo.

Šéf rezortu hospodárstva Richar Sulík zároveň uviedol, že na zmiernenie koronakrízy budú v čo najväčšej možnej miere použité prostriedky z eurofondov.

Prvý náčrt opatrení

Rokovania na pôde Ministerstva hospodárstva SR sa zúčastnili napríklad zástupcovia Republikovej únie zamestnávateľov, Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, Asociácie priemyselných zväzov, Klubu 500 či Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Prvý náčrt opatrení zameraných na minimalizáciu dopadov pandémie na hospodárstvo sa na verejnosť dostal počas uplynulého víkendu. Zoznam vyše 40 opatrení zverejnil predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič. Jeho stranícky šéf zo strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík však tvrdil, že tento zoznam je len predbežný a vôbec sa nemal dostať na verejnosť.

Podľa tohto zoznamu pritom boli medzi navrhovanými opatreniami okrem odloženia platenia daní aj zastavenie štátnych kontrol, refundácia niektorých nákladov podnikateľov, umožnenie otvorenia ďalších prevádzok po splnení prísnych hygienických požiadaviek, či úpravy vo vzťahu k zamestnancom.

Viac o téme: Koronavírus

Viac k témam: ekonomická kríza, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, slovenská ekonomika
Zdroj: Webnoviny.sk – Kedy prijme Matovičova vláda ekonomické opatrenia pre Covid-19? Hrozia bankroty a prepúšťania © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu