Kim Čong-un dostal list od Donalda Trumpa, líder KĽDR ocenil odvahu prezidenta USA

SOUL 23. júna (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump poslal severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi list.

V nedeľu o tom informovala Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA). Líder Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) „s uspokojením povedal, že list má vynikajúci obsah„.

Formálne rokovania stagnujú

Kim podľa agentúry ocenil „politickú rozhodovaciu schopnosť a mimoriadnu odvahu prezidenta Trumpa“ a vyjadril sa, že „bude vážne uvažovať nad zaujímavým obsahom“ listu.

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová potvrdila, že Trump poslal Kimovi list. Ako tiež uviedla, lídri pokračujú vo vzájomnej korešpondencii.

Formálne rokovania medzi Pchjongjangom a Washingtonom od neúspešného februárového summitu Kima s Trumpom vo Vietname stagnujú. Pod neúspech stretnutia lídrov sa podpísali rozdielne názory na americké sankcie uvalené na Severnú Kóreu pre jej jadrový program.

Pozitívny vývoj dialógu

Začiatkom mesiaca sa však Trump pred novinármi vyjadril, že od Kima dostal „krásny“ list a minulý týždeň v rozhovore pre magazín Time uviedol, že mu vodca KĽDR poslal aj list k narodeninám.

Oficiálne stanoviská oboch strán však zostávajú rovnaké. Spojené štáty požadujú, aby sa pred stiahnutím medzinárodných sankcií KĽDR úplne zbavila svojich jadrových zbraní. Severná Kórea naopak zastáva postupný prístup, keď kroky smerom k denuklearizácii sprevádza aj postupné uvoľňovanie sankcií.

Kancelária juhokórejského prezidenta vníma korešpondenciu medzi Kimom a Trumpom ako pozitívny vývoj, ktorý udržiava dynamiku dialógu.

Viac k témam: KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, prezident usa
Zdroj: Webnoviny.sk – Kim Čong-un dostal list od Donalda Trumpa, líder KĽDR ocenil odvahu prezidenta USA © SITA Všetky práva vyhradené.