Klus: Bezpečnosť a stabilita Slovenska je možná len v EÚ a NATO

5.10.2021 (Webnoviny.sk) – Bezpečnosť, stabilita a prosperita Slovenska dnes nemajú inú alternatívu, ako členstvo v Európskej únii (EÚ) a v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Počas 15. ročníka Slovenského bezpečnostného fóra to v pondelok 4. októbra povedal štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS).

Bezpečnostné hrozby a výzvy

V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

„Netreba zásadnejšie vysvetľovať, ako zásadne sa za posledné roky zmenil svet, bezpečnostné hrozby aj výzvy, ktorým čelí Slovensko spolu so svojimi spojencami z EÚ a NATO. Je preto dôležité, aby bola naša bezpečnosť, stabilita a prosperita aj naďalej ukotvená v severoatlantickom spoločenstve hodnôt,“ vysvetlil Klus.

Verí, že obe inštitúcie budú naďalej existovať a budú funkčné, efektívne, prínosné a relevantné nielen v očiach členských štátov, ale aj z globálneho hľadiska.

Význam strategického zbližovania EÚ a NATO

Štátny tajomník pripomenul, že EÚ aj NATO pracujú na revízii svojich základných dokumentov. NATO na Strategickej koncepcii a EÚ na Strategickom kompase. „Slovensko od oboch dokumentov očakáva, že potvrdia význam strategického zbližovania EÚ a NATO, a to aj preto, že väčšina členských krajín Únie je aj členom Aliancie a duplicitu medzi nimi si jednoducho nemôžeme dovoliť,“ povedal.

Klus zdôraznil, že hlavným garantom bezpečnosti a obrany SR ostáva NATO a Strategická autonómia EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany by tak mala byť chápaná v prvom rade ako prijatie väčšej zodpovednosti členských štátov EÚ. Za súčasné výzvy označil štátny tajomník najmä hybridné hrozby, ktoré spolu s dezinformáciami ohrozujú fungovanie štátnych inštitúcií a podkopávajú dôveru občanov v demokratické zriadenie.

Štátny tajomník pripomenul, že SR musí nevyhnutne zlepšiť strategickú komunikáciu smerom k občanom, aby verejnosť pozitívne vnímala členstvo SR v EÚ a NATO. „Obe spoločenstvá demokratických krajín vznikli pre to, aby svojim členom garantovali mier, prosperitu a kolektívnu obranu a dodnes voči nim neexistuje vhodná alternatíva,“ uzavrel Klus.

Zdroj: Webnoviny.sk – Klus: Bezpečnosť a stabilita Slovenska je možná len v EÚ a NATO © SITA Všetky práva vyhradené.