Kočner získal informácie o vražde Kuciaka iba sprostredkovane, zverejnili písomný rozsudok súdu

6.10.2020 (Webnoviny.sk) – Hlavným dôvodom vydania oslobodzujúceho rozsudku pre Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bola nepresvedčivá obžaloba.

Séria nepriamych dôkazov

V písomnom rozsudku, ktorý zverejnil portál Aktuality.sk, to uviedli sudcovia senátu, ktorí v súdnom procese rozhodovali. Podľa senátu bola obžaloba postavená na sérii nepriamych dôkazov, čo v podobných prípadoch nie je neobvyklé.

Nepriame dôkazy by však podľa senátu mali tvoriť súhrnne logickú, ničím nenarušenú a uzavretú sústavu, z ktorej je možné vyvodiť len jediný jeden záver a ktorá zároveň vylúči možnosť, že sa celý prípad mohol stať aj inak.

„Platí tiež, že akýkoľvek vysoký stupeň podozrenia sám o sebe nemôže vytvoriť podklad pre odsudzujúci výrok,” uviedli sudcovia v rozsudku. Kľúčovým svedkom obžaloby bol už odsúdený sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó. Ten od začiatku vypovedal proti Kočnerovi. Podľa súdu však získal všetky informácie iba sprostredkovane, od obžalovanej Zsuzsovej.

„Súd však nenachádza ďalší spoľahlivý a nevyvrátiteľný dôkaz majúci významnú váhu, ktorým by tvrdenia tohto svedka vo vzťahu k obžalovanému Marianovi K., získané z počutia od inej osoby, konfrontoval, a tak overil ich pravdivosť,” zdôvodnil senát.

Súd sledoval správanie Andruskóa

Niektoré iné nepriame dôkazy navyše vyvracali Andruskóovu výpoveď. Senát v rozsudku pripomína, že sledoval nielen Andruskóa a jeho výpoveď, ale aj to, ako sa správal v pojednávacej miestnosti vo vzťahu k obžalovanej dvojici.

Súd rozsudok zdôvodnil aj chýbajúcim dôkazom o predaní peňazí, ktoré mal obvinený Kočner deň po vražde odovzdať obvinenej Zsuzsovej.

Podľa portálu Kočner na súdnych pojednávaniach do detailov vysvetľoval takmer všetky relevantné správy z aplikácie Threema, ktorý by mohli súvisieť s prípadom vraždy Kuciaka a jeho snúbenice.

Správu, v ktorej mu bývalý novinár a pracovník Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Tóth poskytol adresu zavraždeného, však pre súdom poprel.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Rozsudok v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej (fotografie)

Viac k témam: Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka
Zdroj: Webnoviny.sk – Kočner získal informácie o vražde Kuciaka iba sprostredkovane, zverejnili písomný rozsudok súdu © SITA Všetky práva vyhradené.