Home Správy Slovensko Kolíková nominovala Ricziov za kandidátku na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu Európskej únie

Kolíková nominovala Ricziov za kandidátku na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu Európskej únie

24.2.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) nominovala zástupkyňu Slovenskej republiky pred súdmi Európskej únie Beatrix Ricziov za kandidátku na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu Európskej únie.

Predseda Súdnej rady Slovenskej republiky Ján Mazák vyhlásil v januári tohto roka voľby na kandidáta na sudcu a dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie.

Problém obsadiť funkcie

Pre Slovenskú republiku predstavuje dlhodobý problém obsadiť tieto dve významné funkcie. Voľby na pôde súdnej rady sa uskutočnia 17. marca tohto roku. Informovala o tom súdna rada vo svojom profile na sociálnej sieti.

„O jej pripravenosti na funkciu dodatočnej sudkyne svedčí aj dlhoročné pôsobenie v európskych justičných orgánoch. V roku 2007 bola vymenovaná na zastupovanie Slovenskej republiky v konaní pred Súdnym dvorom, v prípade potreby zastupuje štát v súdnych konaniach na Všeobecnom súde a pred Súdnym dvorom a riadi tím právnikov a administratívnych pracovníkov v Kancelárii zástupcu SR pred súdmi Európskej únie,“ uviedla súdna rada.

Neuspela ani Patakyová 

Slovensko nedokáže obsadiť post dodatočného sudcu Všeobecného súdu v Luxemburgu od roku 2016. Naposledy poradný výbor Rady EÚ neodporučil Martinu Jánošikovú, ktorej chýbal dostatok rokov praxe vo vysokých sudcovských alebo právnických pozíciách. Na súd poslalo Slovensko okrem nej aj ďalších štyroch kandidátov, zakaždým však neúspešne.

Najprv neuspela Mária Patakyová pre nedostatočnú znalosť francúzskeho jazyka. Po nej neuspel ani expolitik Radoslav Procházka, ktorému poradný súdny výbor vyčítal nedostatočný morálny kredit. Ivan Rumana nepochodil pre slabú vedomosť o prejednávanej agende. Slovensko vyslalo aj Michala Kučeru, no ani jeho poradný výbor neodporučil. Slovensko je tak v počte neúspešných pokusov „rekordérom“.

Stále sa hľadá náhradník Schwarcza

Pokiaľ ide o funkciu sudcu alebo sudkyne Všeobecného súdu Európskej únie, ani tentoraz nebol podaný žiaden návrh na jej obsadenie.

Teraz hrozí, že Slovensko nedokáže obsadiť ani post sudcu Všeobecného súdu EÚ, ktorý by mal nahradiť súčasného sudcu Juraja Schwarcza. Tomu uplynie mandát 31. augusta 2022.

Zdroj: Webnoviny.sk – Kolíková nominovala Ricziov za kandidátku na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu Európskej únie © SITA Všetky práva vyhradené.

NO COMMENTS

Exit mobile version