Kollár a český premiér Fiala sa počas stretnutia zhovárali o ekonomických problémoch krajín, témou bola aj pandémia

12.1.2022 (Webnoviny.sk) – Bilaterálne vzťahy oboch krajín, súčasná pandemická situácia či ekonomické problémy boli témami stretnutia predsedu Národnej rady SR (NR SR) Borisa Kollára (Sme rodina) a predsedu vlády Českej republiky (ČR) Petra Fialu, ktoré sa uskutočnilo v utorok 11.januára.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Na rokovaní sa zúčastnila aj poslankyňa Monika Kozelová (OĽaNO), ktorá je predsedníčkou parlamentnej skupiny priateľstva s ČR. V tlačovej správe o tom informoval Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR.

Dobré a priateľské vzťahy

„Obdivujem Slovensko a moja návšteva len potvrdzuje naše dobré a priateľské vzťahy,“ povedal Fiala, pričom vyzdvihol vysokú úroveň medziparlamentnej spolupráce. Predseda parlamentu Kollár doplnil, že si veľmi váži nadštandardné vzťahy medzi ČR a SR.

Jednou z tém bilaterálneho rokovania bola aj pandemická situácia. Obaja ústavní činitelia sa zhodli, že prvotný šok z pandémie je síce za nami, ale spoločnosť je zo situácie unavená.

„Náš národ je ubolený. Gastrosegment, cestovný ruch a podnikatelia trpia. A je možné, že nás čakajú ešte väčšie problémy, ako napríklad rast cien hypoték či úverov. Pozitívum vidím aspoň v tom, že nám výrazne nestúpla miera nezamestnanosti,“ konštatoval Kollár.

Diskusia o ekonomických problémoch

Časť rokovania venovali aj diskusii o ekonomických problémoch, ktoré trápia obe krajiny. Vyslovili znepokojenie nad zvyšovaním cien energií, infláciou či dopadoch pandémie koronavírusu na podnikateľov.

„Vidím problém aj v malých obciach, pretože sa tu výrazne znižuje kvalita života. Chceme bojovať aj proti inflácii, aj keď to nebude jednoduché,“ vyjadril sa Petr Fiala. Podobnú obavu má aj šéf slovenského parlamentu.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk – Kollár a český premiér Fiala sa počas stretnutia zhovárali o ekonomických problémoch krajín, témou bola aj pandémia © SITA Všetky práva vyhradené.