Čaputovú prekvapilo zrušenie obvinenia voči Pčolinskému, odstúpenie Kovaříka je očakávanou reakciou na jeho obvinenia

0
Čaputovú prekvapilo zrušenie obvinenia voči Pčolinskému, odstúpenie Kovaříka je očakávanou reakciou na jeho obvinenia

31.8.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 31. augusta o 18.15

Prezidentka Zuzana Čaputová očakáva, že Generálna prokuratúra SR (GP SR) objasní skutočnosti, na základe ktorých prepustili bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského na slobodu. Stanovisko prezidentky poskytol v tlačovej správe jej hovorca Martin Strižinec.

„Zrušenie obvinenia bývalého riaditeľa SIS námestníkom generálneho prokurátora je prekvapujúce o to viac, že len minulý týždeň senát Najvyššieho súdu SR, a pred tým ďalšie dva jeho senáty, nevideli dôvody na zrušenie väzby, a teda potvrdili dôvodnosť trestného stíhania,“ uviedla hlava štátu.

Generálna prokuratúra SR v utorok zrušila obe obvinenia voči Vladimírovi Pčolinskému. O jeho prepustení na slobodu dnes informoval spravodajský portál aktuality.sk, Generálna prokuratúra SR túto informáciu potvrdila.

Odstúpenie sa očakávalo

Odstúpenie policajného prezidenta Petra Kovaříka z funkcie je očakávanou reakciou na jeho predchádzajúce obvinenie krajským prokurátorom. Bolo by totiž ťažko obhájiteľné vykonávať takúto funkciu so statusom obvineného z úmyselného trestného činu.

Konštatovala to prezidentka Zuzana Čaputová v stanovisku, ktoré poskytol jej hovorca Martin Strižinec s tým, že toto rozhodnutie Petra Kovaříka rešpektuje.

Dôvody obvinenia

Dôvody jeho obvinenia však zo strany prokuratúry podľa prezidentky stále neboli vysvetlené.

Dôvera verejnosti v inštitúcie na ochranu práva a v proces vyšetrovania je v demokratickej spoločnosti kľúčová, a preto od najvyšších predstaviteľov týchto inštitúcií očakávam, že budú konať spôsobom, ktorý dôveru verejnosti posilní a nie naopak,“ zdôraznila hlava štátu.

Doplnila, že zdôvodňovanie citlivých rozhodnutí pred verejnosťou patrí k budovaniu dôvery a patrí aj k „étosu zmeny, ku ktorej sa všetci hlásili“.

Viac k témam: prepustenie na slobodu, prezidentka SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputovú prekvapilo zrušenie obvinenia voči Pčolinskému, odstúpenie Kovaříka je očakávanou reakciou na jeho obvinenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu