Zeman mal dobrú náladu aj vtipkoval, ale pre situáciu okolo prezidenta padli už trestné oznámenia

0
Zeman mal dobrú náladu aj vtipkoval, ale pre situáciu okolo prezidenta padli už trestné oznámenia

15.10.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 15. októbra 14:16

Za českým prezidentom Milošom Zemanom budú môcť do nemocnice prísť len ľudia, ktorí dostali súhlas od ošetrujúceho lekára. V piatok to oznámila česká polícia s tým, že vyhovela požiadavke Ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe, kde hlava štátu leží. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Neoprávnená návšteva Vondráčka

Ústredná vojenská nemocnica od štvrtka prešetruje nečakanú návštevu predsedu Poslaneckej snemovne. Radka Vondráčka k prezidentovi na jednotku intenzívnej starostlivosti priviedol kancelár Vratislav Mynář a podľa nemocnice sa tak stalo bez vedomia ošetrujúceho lekára.

„Tento neoprávnený vstup eviduje ÚVN ako takzvanú nežiaducu udalosť, ktorá bude preverená v rámci interného vyšetrovania nemocnice,“ uviedol web Novinky.cz s odvolaním sa na hovorkyňu Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Prahe Jitku Zinke. V čase návštevy mohol Zemana navštíviť len vybraný okruh blízkych osôb, ku ktorým Vondráček nepatril.

Liečba Zemana si vyžiada čas

Nemocnica tiež údajne nemôže potvrdiť obsah stretnutia, pretože pri ňom nebol prítomný nikto zo zdravotníckeho personálu, a dištancuje sa od Vondráčkových vyjadrení o zdravotnom stave prezidenta.

Odchádzajúci predseda snemovne navštívil Zemana vo štvrtok popoludní a podľa svojich slov s ním bol päť až desať minút. Prezident je síce na lôžku, no podľa neho normálne komunikoval, mal dobrú náladu, vtipkoval a potvrdil mu, že je pripravený „stretnúť sa s ďalšími aktérmi povolebného vyjednávania“.

Krátko pred Vondráčkovým vyhlásením verejne vystúpila aj Zemanova manželka Ivana. Oznámila, že prezident podstupuje liečbu, ktorá si vyžiada čas.

Spochybňujú podpis na dokumentoch

V súvislosti so situáciou okolo hospitalizovaného prezidenta dostalo štátne zastupiteľstvo v Prahe trestné oznámenia. Ako informuje spravodajský portál iDNES.cz, existujú pochyby o pravosti jeho podpisu na dokumente, ktorým zvoláva zasadanie Poslaneckej snemovne.

Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa podal riaditeľ Asociácie neštátnych organizácií a bývalý brniansky zástupca Matěj Hollan a ďalší podnet, ktorého kópia koluje po sociálnych sieťach, podala neznáma osoba.

Neznámy oznamovateľ vo svojom oznámení odkazuje na dokument, ktorý zvoláva zasadnutie dolnej komory parlamentu na 8. novembra. Listinu vo štvrtok v médiách po stretnutí s prezidentom ukázal práve Vondráček. Podľa oznamovateľa však podpis na dokumente nezodpovedá verejne známemu podpisu prezidenta.

Zasiahnuť by mala polícia

„Dôvodne sa preto domnievam, že táto listina nebola podpísaná prezidentom republiky Ing. Milošom Zemanom, ale osobou, ktorá si protiprávne uzurpuje jeho autoritu a za prezidenta republiky sa vydáva, tiež sa domnievam, že bol podpis prezidenta republiky na tejto listine falšovaný,“ uvádza sa v oznámení, ktoré navrhuje vypočutie prezidenta, Vondráčka, protokolistu Vladimíra Kruliša, manželky prezidenta Ivany Zemanovej, prezidentovej ochranky a ďalších.

Hollan v oznámení uvádza aj podozrenie na spáchanie trestných činov proti zdraviu a životu a sabotáž.

„Situácia prekračuje medze, keď sa k tomu dá len mlčať. Hlavný dôvod je to obrovské informačné vákuum,“ vyjadril sa Hollan. Nemá síce dôkazy, ale podľa mediálneho obrazu celej veci aj komunikácie prezidentovej kancelárie je podľa neho potrebné, aby konanie prešetrila polícia.

Prišiel na žiadosť Zemana

Podľa svojho vyjadrenia na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter podal trestné oznámenie napríklad aj zástupca Prahy 4 a bývalý podpredseda Zelených Petr Kutílek. Ako uviedol, oznámenie podal na kancelára Vratislava Mynářa, poradcu Martina Nejedlého a ďalšie osoby z Pražského hradu a okolia.

Spochybňovaný podpis vznikol vo štvrtok v Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe počas Vondráčkovej návštevy u Zemana. Kontroverzná je aj samotná návšteva.

Vondráček sa však v piatok vyjadril, že do nemocnice prišiel na žiadosť Zemana, lekárom sa ospravedlnil a tiež zdôraznil, že spomenutý dokument pred ním prezident sám podpísal. Zemana hospitalizovali v nedeľu. Jeho ošetrujúci lekár v nedeľu povedal, že ho hospitalizovali v súvislosti s chronickým ochorením, na ktoré sa lieči.

Viac k témam: Český prezident, Hospitalizácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Zeman mal dobrú náladu aj vtipkoval, ale pre situáciu okolo prezidenta padli už trestné oznámenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu