Komunálne voľby v Istanbule sa zopakujú, ústredná komisia vyhovela Erdoganovej strane

ANKARA 6. mája (WebNoviny.sk) – Turecká Ústredná volebná komisia v pondelok rozhodla o neplatnosti komunálnych volieb v Istanbule.

Vyhovela tak žiadosti vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorá proti voľbám v Istanbule namietala po tom, čo tam vyhral opozičný kandidát.

Víťazstvo Ekrema Imamoglua z opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) nad bývalým premiérom Binalim Yildirimom z AKP v súboji o post istanbulského starostu je tak neplatný. AKP protestovala proti údajným nezrovnalostiam počas volieb, ktoré sa konali 31. marca.

Podľa opozície však Erdoganova strana len nevedela uniesť, že stratila najväčšie turecké mesto. Okrem Istanbulu prehrala AKP súboj s opozíciou aj v tureckej metropole Ankara.

Komunálne voľby v Istanbule sa tak budú opakovať, “opravný” termín bude podľa tureckej spravodajskej televízie NTV 23. júna.

Viac k témam: komunálne voľby, strana AKP
Zdroj: Webnoviny.sk – Komunálne voľby v Istanbule sa zopakujú, ústredná komisia vyhovela Erdoganovej strane © SITA Všetky práva vyhradené.