Koronavírus ohrozuje aj vojenské operácie, Slovensko stiahlo z Afganistanu desiatky vojakov

12.8.2020 (Webnoviny.sk) – Slovensko stiahlo z Afganistanu pre epidemiologickú situáciu v krajine 31 vojakov. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková, aktuálne pôsobí v operácii Resolute Support v Afganistane 20 príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR), pred redukciou to bolo celkovo 51. Ďalších vojakov z Afganistanu stiahnu podľa potrieb a rozhodnutí velenia operácie.

Ozbrojené sily minulý týždeň informovali o redukcii personálu práve v zoskupení pre špeciálne operácie v Afganistane. Toto rozhodnutie vzišlo z požiadavky veliteľa operácie pre minimalizáciu rizika nákazy koronavírusom.

Zdravotné zabezpečenie v operácii je zamerané predovšetkým na traumatologické poranenia, a preto by podľa neho mohlo infekčné ochorenie ako COVID-19 skomplikovať a zaťažiť existujúce koaličné zdravotnícke zariadenia v krajine.

„Redukcia personálu však nie je jediné ochranné opatrenie voči nákaze. Samozrejmé, sú ďalšie – dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti, dezinfekcia rúk, používanie ochranných pomôcok, karanténa a podobne. Môžeme s určitosťou potvrdiť, že dôsledné dodržiavanie týchto opatrení sa podpísalo pod nízky počet nakazených medzi koaličnými partnermi,“ uviedol v tlačovej správe 5. pluk špeciálneho určenia OS SR.

Viac k témam: Koronavírus, vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk – Koronavírus ohrozuje aj vojenské operácie, Slovensko stiahlo z Afganistanu desiatky vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.