Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

MAGAZÍN

Koronavírus v Bratislave dvíha počty nových nakazených, primátor Vallo vyzval k zodpovednosti

Zdieľať

Počty pozitívnych na ochorenie COVID-19 v Bratislave stúpajú, primátor Matúš Vallo vyzval na utorkovej tlačovej konferencii k zodpovednosti.

„Vzhľadom na stúpajúce čísla nakazených v Bratislave je mojou zodpovednosťou vyzvať ľudí na to, aby boli pred sviatkami aj počas nich, zvlášť opatrní. Aby odložili kontakty s ľuďmi, ktoré nie sú v týchto dňoch nevyhnutné a aby sa pred plánovanými väčšími pracovnými, rodinnými, či priateľskými stretnutiami dali otestovať antigénovými testami,“ povedal Vallo.

Koľko ľudí musí siahnuť pred Vianocami na finančnú rezervu?

Od nástupu druhej vlny pandémie dáta ukazovali, že hlavné mesto je na tom v porovnaní s inými mestami dobre.

Alarmujúce čísla

“V posledných dňoch nám čísla novo infikovaných, ale aj hospitalizovaných jednoznačne ukazujú, že aj v Bratislave sa situácia zhoršuje,” upozorňuje magistrát.

Incidencia, teda priemerný denný prírastok na 100-tisíc obyvateľov za posledný týždeň, stúpla zo 174 na 241 nových prípadov.

“Reprodukčné číslo v našom metropolitnom regióne je momentálne na hodnote 1,2 – 1,3. Toto sú alarmujúce čísla. Miera rastu epidemickej krivky sa pohybuje na 6 – 7,5 percenta denne, čo je ekvivalentom zdvojnásobenia pozitívnych prípadov každý 1 až každé 2 týždne,” informuje hlavné mesto.

“Pred tromi týždňami, sme upozornili, že situácia v zdravotníctve v Bratislavskom kraji je mimoriadne vážna. Žiaľ, ukázalo sa, že sme mali správne dáta a vývoj sme predvídali správne. V kraji je aktuálne najvyšší počet hospitalizovaných pacientov od vypuknutia pandémie,” doplnil predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba.

Prípady aj v zariadeniach pre seniorov

Vysoký nápor nových pacientov pociťujú nemocnice, ale aj zariadenia pre seniorov v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. “Ukazuje sa, že ani pri dodržaní najvyšších hygienických a bezpečnostných opatrení nedokážeme zabrániť tomu, aby sa vírus do týchto zariadení dostal. Napriek tomu, že zamestnancov testujeme nad rámec nariadení vlády každý týždeň, že testujeme klientov a máme obmedzené návštevy v týchto zariadeniach, v posledných dňoch sa v nich vyskytlo viacero pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19,” informuje mesto.

“Všade tam, kde to je v našich silách, sme vyzvali na sprísnenie režimu. Vyzvali sme Starú tržnicu, kde prebieha lokálny vianočný trh, aby navýšila personál na kontrolu dodržiavania opatrení. Pretestovaní budú všetci predajcovia v stánkoch, v priestore pred Tržnicou bude zrušený gastro stánok,” uviedlo mesto.

Na vianočných trhoch na Tyršáku rovnako organizátor posilní bezpečnostnú službu, ktorá bude častejšie upozorňovať na dodržiavanie pravidiel.

Zdroj: Webnoviny.sk – Koronavírus v Bratislave dvíha počty nových nakazených, primátor Vallo vyzval k zodpovednosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy

Aj toto by sa vám mohlo páčiť

Zanechaj nám svoj komentár

X