Komu patrili stredoveké kostry „Milencov z Modeny“?

Kostry, ktoré našli v roku 2011 v Taliansku pochované držiac sa za ruky, patrili podľa vedcov mužom. V čase nájdenia pritom pohlavie dvojice, ktorá dostala prezývku “Milenci z Modeny“, nedokázali určiť, pretože pozostatky boli veľmi poškodené.

Umožnila im to až nová technika, pri ktorej analyzovali proteíny zo zubnej skloviny. O výskume, ktorého výsledky zverejnili v časopise Nature, informuje spravodajský portál BBC.

Prečítajte si aj rozhovor so Soňou Ondrejkovou, ktorá radí podnikateľom rozbehnúť ich biznis

Aký bol skutočný vzťah medzi zosnulými, ktorých kostry pochádzajú zo 4. – 6. storočia nášho letopočtu, však zostáva tajomstvom. Vedci síce pripúšťajú aj možnosť, že mohli byť skutočne milencami, no skôr sa prikláňajú k tomu, že boli súrodenci, bratranci alebo vojaci, ktorí spolu zahynuli v bitke.

Je totiž podľa nich nepravdepodobné, že by ľudia, ktorí dvojicu pochovali, v tých časoch tak jasne uznali homosexuálnu lásku. Spoluautor štúdie Federico Lugli z Bolonskej univerzity sa tak vyjadril pre portál talianskeho verejnoprávneho vysielateľa Rai.

Zdroj: Webnoviny.sk – Kostry „Milencov z Modeny“ podľa vedcov patria mužom, vzťah medzi nimi však zostáva tajomstvom © SITA Všetky práva vyhradené.