Krajiny EÚ sa rozhodli, za otravu Navaľného uvalia sankcie na ruských predstaviteľov

12.10.2020 (Webnoviny.sk) – Ministri zahraničných vecí Európskej únie sa v pondelok dohodli na uvalení sankcií na ruských predstaviteľov a organizácie obviňované z otravy lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného.

Toho v auguste otrávili nervovoparalytickou látkou typu novičok, ktorý vyrábala armáda Sovietskeho zväzu na konci studenej vojny.

Štáty EÚ súhlasili s uvalením sankcií

Francúzsko a Nemecko na stretnutí v Luxemburgu vyzvali svojich partnerov z EÚ, aby v rámci sankcií zmrazili aktíva osôb podozrivých z účasti na spomenutom incidente a zakázali im cestovať po Európe.

“Prijali to všetky členské štáty,” povedal novinárom po rokovaniach šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell. “Všetci podporili tento návrh,” dodal.

Borrell neposkytol žiadne podrobnosti o tom, komu môžu hroziť sankcie alebo kedy môžu opatrenia vstúpiť do platnosti.

Potvrdili otravu novičokom

Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) minulý týždeň potvrdila, že Navaľného naozaj otrávili nervovoparalytickou látkou typu novičok.

Nemecký minister zahraničia Heiko Maas uviedol, že vzhľadom na zistenia OPCW je v súčasnosti “objektívne zrejmé, že ide o porušenie Dohovoru o chemických zbraniach, ktoré nemôže zostať bez následkov”.

Viac k témam: novičok, otrava
Zdroj: Webnoviny.sk – Krajiny EÚ sa rozhodli, za otravu Navaľného uvalia sankcie na ruských predstaviteľov © SITA Všetky práva vyhradené.