Krajne pravicové skupiny chystajú protest proti Zelenského mierovému plánu na východe Ukrajiny

14.10.2019 (Webnoviny.sk) – Kyjev čakajú v pondelok protesty viacerých krajne pravicových a nacionalistických skupín proti prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému a jeho mierovému plánu na východe Ukrajiny.

Zelenskyj vzdal v pondelok úctu Ukrajincom zabitým počas päťročného konfliktu proti proruským separatistom a pripomenul si ich chvíľou ticha pri pamätníku v hlavnom meste. Neskôr navštívi vojakov na nepokojnom východe krajiny.

Úrady očakávajú na demonštráciách účasť desaťtisícov ľudí a posilňujú policajnú prítomnosť v meste. Ukrajina v pondelok slávi štátny sviatok Deň obrancu Ukrajiny. Zelenskyj vyzval účastníkov, aby sa zdržali násilia a varoval pred potenciálnymi „provokáciami“ zo strany tých, ktorý chcú vyvolať chaos.

Tento rok sú demonštranti nahnevaní na provizórnu dohodu o konaní regionálnych volieb na východe Ukrajiny, ktorú označili za „kapituláciu“ pred Ruskom. Konflikt v Donbase si od roku 2014 vyžiadal už viac než 13-tisíc obetí na životoch.

Viac k témam: protest, Rusko
Zdroj: Webnoviny.sk – Krajne pravicové skupiny chystajú protest proti Zelenského mierovému plánu na východe Ukrajiny © SITA Všetky práva vyhradené.