V parlamente odvolávajú Mikulca, strana Smer hovorí aj o podozreniach z korupcie (naživo)

18.2.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 18. februára 12:08

Parlament na mimoriadnej schôdzi rokuje o odvolaní Romana Mikulca (OĽaNO) z funkcie ministra vnútra. Do rozpravy sa písomne prihlásilo 16 poslancov.

Podozrenia z korupcie

Návrh na jeho odvolanie podpísali poslanci strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD), nezaradení poslanci z Hlasu-sociálnej demokracie (Hlas-SD) a skupina poslancov okolo Tomáša Tarabu. Opozícia nemá potrebných 76 hlasov poslancov, aby Mikulec ako minister skončil.

Smer-SD medzi dôvody na odvolanie ministra zaradil podozrenie z korupcie, zneužívanie právomoci verejného činiteľa a nezvládnutie riadenia rezortu so závažnými dôsledkami na základné práva a slobody fyzických osôb a ohrozenie pilierov právneho štátu.

Parlamentný folklór opozície

Mikulec počas mimoriadnej schôdze parlamentu uviedol, že si už na pokusy opozície vysloviť mu v Národnej rade SR nedôveru zvykol. Vníma to ako „parlamentný folklór”. Cieľom opozičného úsilia je podľa neho zvrátiť snahy súčasnej vládnej koalície očistiť spoločnosť od korupcie a kriminálnych sietí.

„Spoločným menovateľom systému, ktorý tu roky fungoval, systému našich ľudí nebol nikto iný ako „šéf”,” povedal Mikulec s tým, že šéfom nebol nikto iný ako expremiér a šéf strany Smer-SD.

Obdobie vlády Smeru je podľa ministra charakterizované rozkrádaním, manipulovaním stíhaní a plnením iných zadaní podľa priania „šéfa”.

Manipulácia vyšetrovaní

Zároveň Mikulec poprel tvrdenia opozície, že za manipulovaním vyšetrovaní stojí práve on. Takisto sa zastal stíhaných vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, ktorí podľa neho prispeli k rozloženiu viacerých zločineckých skupín.

„Tí istí vyšetrovatelia pôsobili aj za predchádzajúcich vlád,” skonštatoval Mikulec s tým, že keď boli úspešní, bývalá vláda ich ospevovala. Keď však narazili na trestnú činnosť nominantov bývalej vládnej garnitúry, stali sa z nich podľa ministra zločinci.

Opozícia sa usilovala o zosadenie Mikulca z funkcie aj minulý rok. O vyslovení nedôvery ministrovi vnútra hlasoval parlament v júni a potom v septembri 2021. Hlasovania politicky prežil.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Viac k témam: Mimoriadna schôdza parlamentu, Minister vnútra SR
Zdroj: Webnoviny.sk – V parlamente odvolávajú Mikulca, strana Smer hovorí aj o podozreniach z korupcie (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.